Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Palírny na severu a Orkneje

vvvvvV blízkosti skotského pobřeží se rozkládají Shetlandské ostrovy, Orkneje a Hebridy. Souostroví Shetlandy je nejsevernějším územím Skotska, nachází se pouhých 6 stupňů pod severním polárním kruhem a tvoří přirozenou hranici mezi Severním mořem a Atlantským oceánem.  Původně byly ostrovy součástí norského království, ale roku 1469 byly připojeny ke Skotsku. Největším ostrovem je Mainland a správním střediskem město Lerwick, kde mají zajímavé muzeum, kde se o ostrovech dozvíte mnoho zajímavostí. Dominantou Shetland je věž Mousa Broch pocházející z doby železné. Za návštěvu stojí také městečko Jarlshof, kde je muzeum věnované 3000 let starým rozvalinám nacházejících se na mořském břehu. Ostrov Noss se stal útočištěm mořských ptáků a tuleňů kuželozubých. Nejvhodnější dobou pro návštěvu těchto ostrovů je květen nebo červen. Orkneje je souostroví o více než 70ti ostrovech, obydlených je z toho asi 20 z nich. Správním a největším městem je město Kirkwallna ostrově Mainland. Moře mezi ostrovy bylo hlavní základnou Královského námořnictva během obou světových válek. Orkneje mají velmi dlouhou historii a nachází se zde nejstarší a také nejzachovalejší neolitické památky v Evropě. Původními obyvateli byli Piktové a poté Norové, kteří ostrovy v 9. století připojili k Norsku. Teprve až v 15. století ostrovy připadly Skotsku a to díky nevyplacenému věnu, které původně slíbil dánský a norský král Kristián I. vyplatit při svatbě své dcery a Jakuba III. Skotského. Protože věno nevyplatil, ostrovy stejně jako Shetlandy připadly Skotsku.

ggggNejvětším ostrovem, na kterém také leží správní město Kirkwall, je ostrov Mainland. Na Mainland je nejlepší spojení z pevniny, ať už se rozhodnete pro letadlo nebo pro trajekt. Mezi dalšími ostrovy pak jezdí trajekty. Mainland je nejvíce osídlený ostrov z celého souostroví a jediný, kde je trochu civilizace. Je převážně nížinatý, na pobřeží jsou útesy. Nachází se zde velké množství památek doby kamenné, a z doby vlády Piktů i Vikingů. Takovými památkami jsou poblíž města Stromness pohřební komora Maes Howe, rozházené kamenné megality Standing Stones of Stenness a kamenný kruh Ring of Brodgarm. Také zde najdete kamennou katedrálu sv. Magnuse, Earl´s Palace a kamennou vesnici Skara Brae. Tyto památky patří na Seznam světového dědictví UNESCO.

O dost opuštěnější je druhý největší ostrov, ostrov Hoy, plný vysokých útesů a je lokalitou, kde žije sokol stěhovavý. Turistickou atrakcí je pískovcový komín tyčící se z moře, vysoký 135 metrů, Old Man of Hoy, který je součástí zdejší přírodní rezervace a hrobka vytesaná do skály. Dalšími ostrovy, které můžete navštívit, je Graemsay se svým fotogenickým majákem a ostrov Shapinsay, na který jezdí trajekt z Kirkwallu. Krásné jsou zdejší útesy a mořské jeskyně, z památek se zde pak nachází mohyla z doby kamenné, Roussay, ve které bylo nalezeno roku 1932 na 24 sedících lidských koster. Navštivte také Balfour Castle.

dddddOrkneje jsou tajemné a krásné. Ostrovy se skládají z charakteristických plochých disků zeleně ve vodově stříbřitém světle, jež tvoří severní svět na vodě – magické místo, kde minulost téměř zasahuje do budoucnosti.
Jsou zároveň povědomé a podivné: můžete stát na neolitickém pohřebním valu a číst vikingské grafiti, potulovat se po katedrále a pociťovat, že je duchem blíž kamennému kruhu. Už nejste v Británii, ale na skupině ostrovů, které jsou blíž k Oslo než k Londýnu. Orkneje mají svá vlastní pravidla a jejich nejvelkolepější whisky, Highland Park, do tohoto scénáře dokonale zapadá.

Highland Park se léta prodávala jako sladová whisky z nejsevernější pálenice světa. Je to rovněž pálenice ležící nejblíž severským zemím, a kdyby nebylo krále, jenž měl problém s tokem hotovosti, mohla stejně dobře být skandinávskou nejzápadnější. Pokud chcete proniknout do psychiky obyvatel Orknejí, musíte uvěřit, že jsou pořád Norové. Orkneje byly obydlené od roku 8000 před Kristem a v druhé polovině 8. století se staly součástí Západonorské říše. V průběhu následujících 700 let začali Vikingové vytvářet první významnou mořeplaveckou velmoc Evropy. Do 10. století dobyli Normandii, kolonizovali Island a Grónsko a přistáli v Severní Americe. Orkneje pro ně byly dokonalou základnou k vedení loupežných výpadů přes severní a západní pobřeží Skotska a po východním pobřeží Anglie. Byly strategicky významné jako zastávka a později jako vojenská základna pro západní křídlo říše, která se táhla od Hebrid po ostrov Man. Hebridské ostrovy zůstaly po celé 13. století nominálně oddané Norsku. Významným příkladem je Angus Mor, Pán Islay, který v bitvě u Largs roku 1262 bojoval na vikingské straně. Boj skočil tím, že norští králové pronajali Hebridy Skotsku za platbu ročního nájmu.

SSSSSNyní byla norská moc v úpadku a v polovině 1. desetiletí 15. století neplatilo Skotsko norským královstvím (nyní ovládaným Dánskem) nájem za západní ostrovy už desítky let, čímž dlužilo králi Christianovi I. obrovskou sumu. Christian z potřeby těsnějšího spojení se Skotskem provdal svou dceru Margaret za krále Jakuba III. a jako věno slíbil odepsat dluh a zaplatit 60 000 florinů. Předem bylo zaplaceno pouze 2 000 florinů, takže dal Orkneje Skotsku jako záruku se záměrem je později vyplatit (k ujednání se o dva roky později připojily Shetlandy). Dánové pak strávili příštích 300 let bezúspěšnými pokusy získat své ostrovy zpět. Orkneje se staly součástí Skotska – nebo si to alespoň Skotové mysleli. Obyvatelé Orknejí smýšlejí jinak.
Když přijedete na Orkneje, neubráníte se přesunu daleko do minulosti. Příběhy k vám přicházejí početné a rychlé – je toho tolik k vidění, že ztrácíte jakýkoli bod odkazu k historii. Autor Will Self vyprávěl o tom, jak ho pobyt na ostrově Rousay přivedl ke zvážení „časové simultánnosti“ (myšlenky, že se všechny události přiházejí ve stejnou dobu), a vy chápete, z čeho vychází.

Piktové a Vikingové nejsou stínové postavy ze vzdálené polozapomenuté minulosti, ale žijí teď. 4 000 let stará osada ve Skara Brae vypadá se svými spižírnami a krby moderně, runy v Maeshowe by mohly být vytesané včera, Kruh v Brogar stále působí jako prosté astronomické hodiny, katedrála sv. Magnuse třeba nemá ladné linie velkých anglických katedrál, ale je jaksi mocnější – vlastněná a zbudovaná lidmi se zvedá ze země vytesané z červeného a žlutého pískovce. Tato podivná individualita, toto mísení piktského, norského a skotského, toto živé povědomí vzácné a mýtické síly jejich země neznamená jen, že jsou obyvatelé Orknejí nezávislý lid, ale že tento smysl náležení je jaksi zachycen v jejich duchu.

wwwwwSkotské souostroví Orkneje je bohaté na pravěké památky a tak se stalo velmi cennou evropskou archeologickou lokalitou. Mezi ostrovy se nachází vodní plocha nazývaná Scapa Flow, která hrála důležitou roli v obou světových válkách. Největším správním střediskem ostrovů je Kirkwall, kde najdeme katedrálu St. Magnus Cathedral. Ta se nachází v historickém jádru města obklopeném úzkými uličkami. Nedaleko vyniká krásná renesanční budova Earl´s Palace ze 17. století. Z roku 2000 př. Kristem pochází působivý komorový hrob Maes Howe. Jde o kamennou mohylu, která je ozdobena runovými nápisy. S touto mohylou jsou možná spjaty Standing Stones of Stennes, kde se údajně prováděly rituály a obřady. Zajímavá je také megalitická stavba Ring of Brodgar stojící na zdejším vřesovišti již od doby bronzové. Neolitické sídliště Skara Brae najdeme v zálivu Bay of Skail. Toto sídliště bylo po několik tisíc let pohřbeno pod zemí, až v roce 1850 ho odkryla silná bouře. Ve městě Strommess je muzeum Pier Arts Centre, kde se můžeme seznámit s dějinami města a pořádají se zde výstavy světového umění. Hebridy se táhnou v délce asi 200 kilometrů západně od skotské pevniny. Pobřeží ostrovů je lemováno plážemi s bílým pískem a ploché nezalesněné vnitrozemí je protkáno vodními cestami. Hebridy jsou považovány za nejstarší známou část Evropy. Asi 80% všech obyvatel Hebrid žije na největším a nejsevernějším ostrově Lewis a Harris. Na své si zde přijdou pěší turisté, kteří se mohou vydat na průzkum pohoří stoupajícího až do výšky 900 metrů nad mořem. Jižní ostrovy North Uist, South Uist, Benbecula a Barra jsou pak převážně bažinaté, ale jejich pobřeží zdobí nádherné a nekonečné písečné pláže. Pláže na ostrově South Uist byly dokonce vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí.

Highland Park

Highland Park

Pití je součástí kultury. O nejlepší omluvě za pití před jízdou, psali v The Orcadian (Orknejan). Obviněný, kterého uvěznili na hodně delší dobu, než je limit, se nepřiznal k vině a předkládal na svou obranu argument, že je na odvykací kůře a „našel“ doma půl láhve whisky. Když ji vypil, „přemohly ho výčitky svědomí“ a odjel do Kirkwallu ke společnosti Anonymních alkoholiků. Byl by to argument, jenž by se zamlouval Magnusi Eunsonovi, zakladateli Highland Park. Magnus (známý jako „whiskový kněz“,...Více informací
Scapa

Scapa

Palírna Scapa byla založena Johnem Townsendem a MacFarlanem na největším z Orknejských ostrovů v r. 1885, a whisky se v ní pálila až do roku 1993, kdy byla uzavřena.Palírna byla pouze uzavřena a nebyla zatím úplně zlikvidována, je tedy i možné, že bude znovu vyrábět. Tomuto stavu se také říká "mothballed", značí že palírna je v klidu či rekonstrukci, ale není zatím určena k plné likvidaci. Za první světové války byla palírna zcela zničena požárem.  V r. 1936 byla palírna prodána bratrů...Více informací
 
 
Vaše příspěvky
Robt
Onlyfans Pornstars Tools To Help You Manage Your Daily Lifethe One Onlyfans Pornstars Trick That Every Person Should Learn Onlyfans Pornstars

Justin
5 Clarifications On Only Fans Pornstars video

NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

  Nahoru