1625 byl rokem, kdy Nicolas Delamain unikl francouzské protestantské vládě do Anglie. do Londýna kde byl pověřen vedením doprovodu princezny Henrietty Marie (Bourbonské), nevěsty anglického krále Karla I.Zde byl pasován na rytíře Karla I. a obdržel erb, který dodnes zdobí ochrannou známka společnosti Delamain( 3 krvavé kříže). Usídlil se v Irsku a stal se protestantským statkářem. Henry Delamain z další odnože rodiny Delamainů byl v Dublinu hrnčířem. Jako první používal při vypalování delftské keramiky uhlí, za což byl parlamentem odměněn částkou 100 liber. Dokonce byla na jeho památku vydána i poštovní známka.
Historie Cognacu Delamain se začala psát roku 1759 kdy se mladý (21 letý) irský protestant James Delamain vrátil z Irska do Jarnacu v Charente, do kraje svých předků a začal obchodovat s koňakem. Zde se nseznámil se svým budoucím tchámem Jean Issac Ransonem, majitelem významné exportní společnosti jejíž tradici lze vysledovat až do samého zrození Cognacu. James byl ve společnosti zodpovědný za export do Irska prostřednictvím rodinné sítě, a když se konečně oženil s Ransonovou dcerou Marií v roce 1762 tak se stal partnerem ve firmě ( ta byla přejmenována na Ranson & Delamain). Od té doby společnost Delamain dělá dobré jméno celé oblasti Cognac a jejím produktům , zejména v té nejvyšší kategorii. V průběhu 18. století, se Ranson a Delamain stal jedním z předních koňakových domů, než francouzská revoluce zasáhla Cognac průmysl.
Této složité ekonomické době, nepřispěly ani napoleonské války a zablokování Continentalního obchodu. James také měl velmi složitý vztah s jeho synem Jacquesem. Když James umírá v roce 1800, francouzské dědické právo mělo za následek úplné rozdělení společnosti do sedmi částí, protože měl sedm dětí. To trvalo 20 let a mnoho neúspěšných pokusů opět oživit slávu. Po francouzské revoluci v roce 1815 přišlo obnovení trhu s koňakem. James, pravnuk Henryho Delamaina, společně s bratranci Roulletovými založili roku 1824 firmu s názvem „House of Roullet & Delamain“. Pod tímto jménem potom obchodovali čtyři generace. Od roku 1920 zůstala rodina Delamainů jediným vlastníkem a změnila jméno společnosti na Delamain & Co.
Stále platilo, že obchod byl předáván z generace na generaci a až do roku 1920 Jacques a Robert Delamain, tehdejší majitelé společnosti koupili akcie Roullet a firma se konečně stala Delamain & Co. V témže roce byl pokřtěn základní Cognac klasik "Pale & Dry "a" Tres Belle Grande Champagne ". V roce 1953, byl představen Jacquesem synem Jeana "Grande Champagne Vesper". V roce 1976, pokračuje manžel Noel Sauzey s dalším koňakem "Tres Vieiles Grande Champagne". Postupně převzal Alain Braastad-Delamain, vnuk Roberta, a generální ředitel domu společnost a spravuje ji do dnešních dní.
Mezi světovými odborníky a milovníky koňaků panuje názor, že Delamainovi vyrábějí nejlepší základní koňak - světlý (pale), suchý (dry), lehký, jasný a ovocný. Přestože mají obrovský destilační kotel, nedestilují, nevlastní ani žádné vinice a nefermentují byť jen kapku vína. Delamainovi jsou především „negociantes“, velkoobchodníci, což ale, jak jistě potvrdí všichni, kteří jejich koňak někdy ochutnali, není nic, co by je při výrobě jejich skvělého nápoje jakkoli omezovalo.
A co dělá koňak Delamain výjimečným? Alain Braastad-Delamain říká. " Špičková kvalita koňaku je dána čtyřmi stejně důležitými faktory ":
1) Kvalitou destilátu brandy před zráním
2) Vlhkostí sklepa, kde koňak zraje
3) Dovedností míchače
4) Časem, kdy se koňak vyvíjí s sudu
Delamainovi si toto samozřejmě nejenom dobře uvědomují, ale také to dokáží dokonale zužitkovat. Jsou prostě výjimeční, stejně jako je výjimečný jejich koňak. Navíc si sami dokáží poradit s tím, k čemu ostatní najímají tým specialistů. Jsou také velice dobří obchodníci, a to jistě není zanedbatelné. Pojďme se podívat, co dělají Delamainovi jinak, a čím to je, že jejich koňak je tak dobrý.
Delamainovi nakupují deset až patnáct let starý destilát a nechávají ho zrát, míchají ho a lahvují. Veškerý produkt pochází z oblasti Grande Champagne „premier cru“, což je jedna z šesti hlavních oblastí v okolí městečka Cognac. Označení „premier cru“ znamená, že se jedná o vinice s kontrolovanou kvalitou. Co se týče stupně kvality a prestiže, stojí Grande Champagne zcela nepochybně na nejvyšším stupínku mezi místními certifikovanými oblastmi. Delamainovi nenakupují brandy na základě dlouhodobých smluv, ale vybírají si po pečlivém předběžném ochutnání od „bouilleurs de cru“ (páleníci, kteří mohou destilovat pouze svoje vlastní víno a nesmějí ho nakupovat u jiných vinařů). Při nákupu dávají přednost alkoholu destilovanému na „lees“ (kaly zbylé po kvašení), což údajně zajišťuje průnik většího množství ovocného aroma a estérů. Zároveň ale dávají velký pozor, aby se nepřekročila míra. Nepoužívají nové dřevo, ale sudy z limousinského a troncaiského dubu. Všechny koňaky nechávají vyzrávat nejméně šest let, což znamená, že nevyrábějí nižší stupeň kategorie než X.O. (Extra Old - velmi starý). Koňak zraje při té síle alkoholu, jaké dosáhl v době, kdy byl pro Delamain koupen. Míchání se provádí při vyšší síle, než je konečná při prodeji. Další věcí, kterou se významně liší od ostatních podniků, je způsob ředění. Obvykle se přidává destilovaná voda, o níž si ale Alain Braastad-Delamain myslí, že ničí jemnost a rovnováhu, proto se po dobu dvaceti čtyř měsíců postupně přilévá směs velmi starého koňaku s destilovanou vodou obsahující patnáct procent alkoholu. Nepřidává se ani cukr, ani sirup, jen občas karamel (nepatrně) kvůli udržení stálosti barvy. Není toho málo, čím Delamanovi dokazují „koňakovému světu“, proč je jejich nápoj tak skvělý. Rovněž patří mezi hrstku firem schopných prodávat koňak, který má na etiketě uveden ročník sklizně (tzv. ročníkový). Po více než 200 letech tato rodina firmu stále vlastní a její hlavní silou je schopnost udržet si reputaci producenta koňaku zaměřujícího se na vysokou kvalitu.
Koňak Delamain je prostě výjimečný nápoj vyráběný výjimečnými lidmi. Světlá barva a lehký styl jsou nejvýraznějšími charakteristickými rysy koňaků Delamain. Od zlatavých záblesků po průzračné jantarové stíny v barvě, svůdné vůně vanilky, medu, ovoce a lesních bylin protínají lehkost a měkkost chuti, vytříbenost, šířku a jemnou strukturu. Ano, máme před sebou nádherný charakter dokonalého koňaku Delamain. V knize „Le Grand Livre du Cognac“ se píše, „Delamainovi jsou pro koňak tím, čím je Rembrant pro malířství“.
oficiální webové stránky : www.delamain-cognac.fr
Extra de Grande Champagne je starší než Pale & Dry a Vesper. Ukazuje hlubokou vyzrálost a bohatou tě...
Extra de Grande Champagne je starší než Pale & Dry a Vesper. Ukazuje hlubokou vyzrálost a bohatou tě...
Jedná se o směsný koňak pocházející výhradně z vinařské usedlosti v Grande Champagne de Cognac, Pre...
Trés Vénérable je nejstarší koňak z nabídky Delamainu. Každá složka zraje samostatně podle svého pův...
Tento extra starý koňak zraje v dobře vyzrálých sudech z francouzského dubu ve starobylých sklepích ...
Delamain Vesper je stará směs vytvořená v padesátých letech 20. století. Má mnohem klasičtější chara...
Panství neprodukuje žádné koňaky VS ani VSOP (které jsou nižší kvality). Koňaky zrají ve starých 350...
Světlá barva a lehký styl jsou charakteristickými rysy úžasných koňaků od Delamain. Pale & Dry je ko...
Extra de Grande Champagne je starší než Pale & Dry a Vesper. Ukazuje hlubokou vyzrálost a bohatou tě...
Extra de Grande Champagne je starší než Pale & Dry a Vesper. Ukazuje hlubokou vyzrálost a bohatou tě...