2. třída Cru Classé
Toto chateau bylo jedním z úplně prvních superstatků 2. třídy, které se náhle objevily, a byl to úspěch jednoho muže, Bruno Pratse, i když on by tvrdil, že se jednalo o týmovou práci. Syn Bruna Pratse Jean-Guillaume řídí statek pro majitele Reybiera a víno se vyrábí stejným způsobem, který zavedl jeho otec. To znamená, že některá z vín kvasila v kádích z nerezové oceli, ale všechna zrála v soudcích 18 až 24 měsíců se stoprocentní obměnou nových soudků pro velké ročníky a sedmdesátiprocentní pro ročníky lehčí.
Víno je bohaté, aromatické a přitažlivé a plné v těle, skutečně velké třídy a odlišnosti, bezpochyby nejlepší víno v St. Estéphe. Je unikátně generické pro danou apelaci a způsobilé k dlouhověkosti, dokonce i v těch nejhorších letech. Je to komplexní víno s hedvábnou ovocnou chutí a velkou delikátností.
Až se dostanete ke slonovi, brána se automaticky otevře. Jakmile návštěvník v hloubi médocké oblasti uslyší tuto instrukci, jež patří spíše do Pohádek tisíce a jedné noci, ihned jej pohltí exotická atmosféra jako z nějakého indického bazaru. Vysoká a nádherně vyřezávaná dřevěná deska ze Zanzibaru, řady palem, pestrobarevné mozaiky v nevázaně koloniálním stylu, a zejména střecha zámečku s pagodami, to všechno napomáhá vytvářet obraz stejně svůdný, jako je v tomto kraji nečekaný. Architektura přímo volá po jasně modré obloze, ani zatažená však není špatná : dodává celkové scenerii ještě o něco teatrálnější ráz.
Není pochyb : Cos d´Estournel je sice orientálním bláznovstvím, zato však bláznovstvím ve velkém stylu. Jak jen tak mimochodem poznamenal v roce 1838 Stendhal : ,,Je to velmi veselé a spíše v čínském stylu‘‘.
Médocký bard Biarnez pak jeho počest napsal tyto verše :
Na těchto svazích se jeho minarety vzpínají,orientální průčelí až k nebi stoupají.Pyšně mi jistý nabob děl : Takový je Cos d´Estournel.
Mužem, který nechal počátkem 19. století tuto pozoruhodnou a svéráznou stavbu vybudovat nedaleko svého sídla, byl Louis-Gaspard d´Estournel. Měla sloužit pro konírny, stáje a vinné sklepy. Louis-Gaspard rád cestoval a liboval si, když mohl ostatní nějak ohromit. Stavba postavená na mírném návrší proti Chateau Ladíte se zprvu příliš netěšila všeobecnému souhlasu, dnes je však usedlost díky ní slavná nejen v rámci regionu.
Je třeba podotknout, že Pratsovi, kteří jsou majiteli Chateau Cos d´Estournel od 1.světové války, mají stejné estetické sklony jako jejich předchůdce. Dokonale to dokazují propagační materiály pro turisty. Červená obálka z imitace kůže s reliéfním zlatotiskem, se skládacími boky a zasunovacími kapsičkami ukrývá elegantní prospekt, na němž je zobrazena mědirytina na etiketě zdejšího vína a stručně popsaná historie usedlosti, ilustrovaná akvarely a černobílými i barevnými fotografiemi, a k tomu všemu ještě i jeden upomínkový zápisníček s portréty sběračů hroznů a druhý s podobiznami mahárádžů.
Jednotný vizuální dojem, který to vše navozuje – stejně jako pěkně osvětlené vinné sklepy plné řád světlých dřevěných sudů umístěných na temném pozadí jako v muzeu, je dílem Jean–Marii Prase. Tento vše prostupující styl, patrný dokonce i na zdejších upomínkových hedvábných ubrouscích, možná dává zapomenout na skutečného vládce usedlosti. Tím je vynikající víno Saint-Estéphe, jež bylo roku 1855 zařazeno do kategorie deuxiéme cru a podávalo se u stolu francouzského císaře Napoleona III., britské královny Viktorie i ruského cara. Je to víno, které odjakživa přivádí znalce k úžasu.
Bratr Jean-Marii, Bruno, pracoval celá desetiletí na neustálém vylepšování kvality tohoto královského, vyváženého a harmonického nektaru, který se může pochlubit nečekaným dotekem exotiky : je v něm nepatrný podtón tříslovin kombinovaný s nekonečně jemnými tóny ovoce, koření a čokolády. Na úsvitu nového tisíciletí Pratsovi konečně předali žezlo. Nový majitel Michel Raybien si ale ve vedení ponechal Jean-Guillauma Prase. Muže, který odmítá sejít z cesty vyšlapané jeho předky. ,,Krev není voda‘‘, jak se říká. Mnohé v budoucnu napoví i vynikající ročníky, jež jako by vyjadřovaly motto usedlosti : SEMPER FIDELIS – navždy věrni.