Galicie je země na severozápadě Pyrenejského poloostrova a jedno ze 17 autonomních společenství Španělska.
V Galicii žije 2,78 milionů obyvatel. Člení se na 4 provincie: A Coruña (La Coruña), Lugo, Ourense (Orense) a Pontevedra. Hlavním městem je nevelké Santiago de Compostela, které je od středověku významným poutním místem, cílem Svatojakubské cesty; největším městem regionu je však přístav Vigo.
Galicie hraničí na jihu s Portugalskem, na jihovýchodě s autonomním společenstvím Kastilie a León, na severovýchodě s autonomním společenstvím Asturií, na severu a západě s Atlantským oceánem. Na Galicijském pobřeží se nachází nejsevernější i nejzápadnější bod pevninského Španělska: severní Estaca de Bares a západní Mys Touriñán.
Podnebí Galicie je oceánské, s mírnými teplotami a vysokými srážkami po celý rok. Santiago de Compostela má průměrně 321 dešťových dnů. Ve vnitrozemí, především v hornatých částech provincií Ourense a Lugo, je podnebí více vnitrozemské a v zimních měsících se zde vyskytují časté sněhové bouře.
V Galicii se zachovala velká část hustých lesů, kde žije mnoho divokých zvířat. Je málo znečištěná a vyskytují se zde zalesněné kopce, útesy a rías, což velice kontrastuje se zažitou představou strohé vyprahlé španělské krajiny.
Ve 14. století exportovala Galicia své víno do jiných evropských vinic . V devatenáctém století celý region trpěl špatnou ekonomikou a mnoho vinařství trpělo vylidňováním v důsledku migrace pracovníků. Pracovníci haličského ročníku byli částečně ti, kdo přispěli k jejich práci při vývoji vinic na březích vinařské oblasti Porto do Douro . Když Španělsko vstoupilo do Evropské unie v roce 1986 , začaly do Galicie přicházet finanční prostředky, které pomohly oživení vinařského průmyslu.
Víno z Haliče zahrnuje víno , které se vyrábí v provinciích Coruña , Ourense , Pontevedra a Lugo . V Galicii existuje pět označení původu: Monterrei , Rías Baixas , Ribeira Sacra , Ribeiro a Valdeorras. V posledních letech došlo v zemi k oživení vinařského průmyslu, vedeného mezinárodním úspěchem Rías Baixas a jejich víny Albariño.
Ribeiro leží podél řeky Miño a jejích přítoků . Usnesením ze dne 2. února od roku 1976 schválil nařízení o označení původu Ribeiro a jeho regulační radě. V 16. a 17. století bylo víno Ribeiro často vyváženo do Anglie a Itálie , ale utrpělo stejné škody jako Rías Baixas během moru fyloxéry . Pěstitelé však rychleji odstraňovali nízko-kvalitní vysázené hybridy a získávali nativní tarrant a stranu. Tyto odrůdy produkují čerstvá aromatická bílá vína . Produkce červeného vína v této oblasti se zaměřuje na suchou garnachu, která produkuje tmavě zbarvená, ale světlá vína. Ribeiro je víno s méně aristokratickým charakterem než Albariño a lépe se kombinuje s nejpopulárnější galicijskou kuchyní. Je to mladé, lehké víno s ovocnými a květinovými aroma; víno, které potěší patro a smysly a je konzumováno téměř bez povšimnutí, jako by to byla voda.
Valdeorras Bylo uznáno jako označení původu v roce 1977 je více na východ od Galicie, a dominuje mu červené barvivo garnacha a palomino bílá . Před vypuknutím phylloxera v devatenáctém století , lokální vinná réva godello byla velmi vysazena a teprve nedávno se začala vracet do regionu.
Region Rías Baixas je nejznámější v Galicii a vyrábí některá z nejvyhledávanějších španělských suchých bílých vín na základě hroznů Albariño . Ačkoli se víno dříve vyrábělo v této oblasti, do 16. století se nevyváželo do jiných regionů Evropy a setrvalo v ustáleném tempu až do doby, než mor fyloxér zničil vinice této oblasti. Na začátku 20. století bylo mnoho vinic v regionu znovu vysazeno hybridními vinicemi a některými plantážemi sherry hroznů palomino, který nebyl tak produktivní v chladnějším klimatu Rías Baixas. V 70. letech 20. století pěstitelé znovu vysadili původní odrůdy, jako je Albariño. V celém regionu je povoleno dvanáct odrůd, včetně červených hroznů Mencía a Espadillo , ale Albariño odpovídá za 90% regionální produkce.
Vinice tohoto regionu jsou založeny na žulových podmínkách a mají ideální polohu ve vlhkém mořském klimatu. Navzdory pověsti o vysoké sklizni v jiných částech Galicie udržuje Rías Baixas produkci svých plantáží albariño nízkých, aby produkoval voňavé a ovocné víno. Vína mají často minimální obsah alkoholu 12% a zřídka se vyrábějí jiným způsobem než suchým. Albariño se používá zejména k doprovodu mořských plodů .
Monterrei Označení původu Monterrei se nachází na jižní hranici Galicie na hranici s Portugalskem. Byla založena v roce 1996 . Vinařskému průmyslu v současnosti dominuje masová výroba vína.
Ribeira Sacra byla uznána jako označení původu v roce 1996 a je jedinou vinařskou oblastí v Galicii, kde dominuje výroba červeného vína . Většina vyrobeného vína se vyrábí z hroznů Mencía s omezenou produkcí bílého vína vyrobeného z godello a albariño.
Je to víno s výrazným tělem a charakterem, typické pro Ribeiras do Sil a Miño, oblast známou jako Ribeira Sacra. Vinice se nacházejí na strmých svazích kaňonů. Amandi, původně z farnosti Santa Maria de Amandi, je vysoce ceněna, z čehož legenda cirkulovala, že ji Caesars ocenil a exportoval do Říma ke spotřebě.
Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Albarino vypěstovaných na vinicích španělsk...
Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Albarino vypěstovaných na vinicích španělsk...
Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Albarino vypěstovaných na vinicích španělsk...