Vinum iudaeum - košer vína ze Státu Izrael
"V Izraeli, abyste mohli být realisty, musíte počítat se zázraky."
David Ben Gurion
Na území dnešního Izraele se vinná réva pěstovala odedávna. S místním vínem se obchodovalo už v dobách egyptských faraónů. Vinařství nezaniklo ani za nadvlády helénizovaných Syřanů (Seleukovci), rozvoj nastal v římských dobách. Římané víno ze Svaté země dováželi v nemalém množství. Naopak doba po dobytí území Araby a později Turky je charakterizována úpadem vinařství. Během nadvlády muslimů se začaly ve Svaté zemi produkovat především stolní hrozny.
Moderní vinařství je v Izraeli spojeno se jménem filantropa barona Edmonda de Rothschild (1845 - 1934), majitele francouzského vinařství Chateau Lafite. Mimo to, že baron de Rothschild podporoval židovské znovuosídlení Palestiny např. likvidací malarických bažin a výstavbou sídel, nechal v roce 1886 u Rishon le Zion vysadit vinice s francouzskými odrůdami a u Tel Avivu vybudovat sklepy. Další impuls dostalo vinařství v regionu po vzniku židovského státu v roce 1948 v podobě nových osídlenců, kteří se, často vybaveni zkušenostmi ze zemí svého původu, pustili do výsadby dalších vinic a výroby vína.
Dnes se pěstování a výrobě vína v Izraeli věnují jak velké vinařské podniky, tak malé firmy v majetku kibuců. Nezanedbatelnou složku vinařského průmyslu představují malá rodinná butiková vinařství, která často produkují malé objemy vína, zato vysoké kvality. Mezi největší podniky v Izraeli patří Carmel Mizrachi se svými závody nedaleko Rishon le Zion jižně od Tel Avivu a u Zichron Jaakov jižně od Haify. Druhým největším vinařstvím je Barkan v kibucu Hulda jihozápadně od Jeruzaléma. Mezi největší, nejmladší a nejmodernější podniky patří Golan Heights Winery, které vzniklo na Golanských výšinách. Ještě mladší je rodinné vinařství Odem Mountain Winery.
Vinum arabicum - vína vyráběná křesťanskými Araby a mešní vína (Izrael, Jordánsko)
Kláštery Latrun a Cremisan
Asi 20 km od Jeruzaléma se v mírně kopcovité krajině nachází Latrun. Na této velké křižovatce historických cest se psaly dějiny. Bojoval tu Juda Makabejský i Římané, pevnost tu postavili křižáci. Naposledy se zde válčilo během Šestidenní války v roce 1967. Bitvy o nezávislost Izraele připomíná na jednom z latrunských vršků památník ozbrojených sil a muzeum tankového vojska, které vzniklo z původně anglické policejní stanice. Ta svého času sloužila i jako pevnost jordánských ozbrojených sil.
Na protější vyvýšenině jakoby popíral válečnou historii tohoto regionu tichý a přitom velkolepý klášter trapistů. Klášter v Latrunu byl založen v roce 1890. Během první světové války Turci mnichy vyhnali a klášter zničili. Mniši se po válce vrátili a v letech 1926 a 1927 se pustili do obnovy kláštera. V té době získal klášter podobu, kterou si zachoval do současnosti. Kostelní věž s hodinami byla dokončená až v roce 1954. V klášterní zahradě jsou k vidění archeologické nálezy včetně římských vinných lisů.
Ve vinařské tradici se zde pokračuje dodnes. Vedle medu a olivového oleje si lze v klášterní prodejně koupit i místní vína. Mniši, většinou z Francie, je tu začali vyrábět hned v roce 1890, nejprve jen pro vlastní potřeby. Očividně se snažili napodobit alsaská vína. Podařilo se jim to jen částečně. Z průměrnosti dnešní produkce klášterního vinařství kvalitativně vystupují pouze některá bílá sladší a růžová suchá vína. Stojí za to uvést například Gewürsttraminer nebo Grenache Gris.
Salesiánský klášter Cremisan leží mezi Jeruzalémem a městečkem Beit Jala nedaleko Betléma. Nehledě na okolní politickou situaci je klášter místem klidu a míru na hranici Izraele a Palestinské autonomie. Atmosféru klidu podtrhuje určitá osamocenost kláštera v krajině okolí Jeruzaléma. Hlavní budovu kláštera z 19. století charakterizují vysoké klenuté stropy a kamenná podlaha, po které čas od času důstojně přejde některý ze sedmatřiceti arabských studentů teologie nebo jejich učitelů.
Asi největší turistickou atrakcí kláštera je jeho vinařský podnik, který se nalézá několik set metrů od hlavní budovy. Salesiánská komunita tu produkuje víno od roku 1885. Dnešní produkce je ve srovnání s moderními podniky slabá a představuje vína, která lze těžko řadit ke špičce. Malou vinici má klášter přímo u svého areálu ve výšce 850 m. Většinu hroznů získává z dalších tří vinic v majetku křesťanských komunit. Jedna leží na plošině u Středozemního moře, druhá na Západním břehu ve výšce 300 m a poslední v Judských kopcích v 750 m.
Při výrobě vína se v Cremisanu využívá tradičních i moderních postupů. Ve sklepích klášterního vinařství vedle sebe dobře existují tradiční dřevěné sudy i moderní nerezové tanky. Na výrobu už od roku 1967 dohlíží jako hlavní vinař Otec Ermenegildo Lamon, mnich, který přišel do Cremisanu z italské Padovy. Mezi vína z Cremisanu patří Chardonnay, Emerald Riesling, Merlot, Cabernet Sauvignon i cuvée jako např. Kána Galilejská nebo Blanc de Blancs z místní odrůdy Balady.
Historicky největšími vinařskými regiony v Izraeli jsou Shomron a Samson. Svůj význam si sice zachovávají i do současnosti, řada zajímavých nových projektů se ale soustředí i jinam. Především do oblasti Galileje a do pouště Negev. Iniciativa k využívání nových oblastí pro vinařský průmysl vychází zpravidla od jednotlivých výrobců. V Izraeli je pět vinařských regionů a patnáct subregionů -