Jižní Amerika představuje jižní část amerického kontinentu. Její větší část na jižní polokouli, menší na severní polokouli - 4 státy Venezuela,Guyana,Surinam a Francouzská Guyana . Kontinentem prochází rovník a obratních kozoroha.Kontinent je na západě ohraničen Tichým a na východě Atlatickým oceánem. Na jihu odděluje Drakeův průliv jižní cíp kontinentu tvořený ostrovem Ohňová země od Antarktidy.
Jihoamerický subkontinent lze rozdělit na tři velké geografické celky:
Na západním pobřeží kontinentu tvoří Andy nejdelší pevninské pohoří na Zemi. Velehory se táhnou v délce 7 500 km od Venezuely podél pobřeží Tichého oceánu až k jižnímu cípu Patagonie . Nejvyšší vrchol And, který je zároveň nejvyšší horou Jižní Ameriky s 6 959 metrů výšky Aconcaqua .
Okraj Jižní Ameriky při pobřeží Tichého oceánu je ovlivňován geologicky aktivním okrajem kontinentu ve formě subdukční zóny. Atlantská strana kontinentu je geologicky pasivní. Východní hory kontinentu mají prekambrický základ, který je překryt pískovcem. V nížinných strukturách řek převažují třetia čtvrtohorní sedimenty. Na jihu tvoří patagonská platforma základnu patagonské vysočiny. Orogenní Andy tvoří většinou vrstvy vulkanických sedimentů, poprekambrické sedimenty, a pohoří z doby středního a mladšího prekambria.
Jihoamerický kontinent byl od 16. do počátku 19.století téměř zcela rozdělen do kolonií pod španělskou a portugalskou nadvládou. V současnosti zde existuje 12 nezávislých republik a 3 závislá území : Francouzská Guyana,Falklandy a Jižní Georgie
Hlavními vinařskými zeměmi jsou :