Jméno uměleckého řezbáře Jana Lahofera z Dobšic, který na přelomu 18. a 19. století okouzlil nejen tehdejší premonstráty z Louckého kláštera svou velkolepou vyřezávanou knihovnou, se do malé obce u Znojma vrátilo v první dekádě jednadvacátého století. Vinařství LAHOFER se ve svém názvu nechalo inspirovat právě dílem místního drobného řemeslníka, jehož nádhernou práci mohou dodnes obdivovat turisté a návštěvníci Památníku národního písemnictví na pražském Strahově.
Vinařství LAHOFER se opírá o silnou vinařskou tradici na Znojemsku, rozvíjenou pomocí nejmodernějších vinařských postupů a technologií. LAHOFER vyrábí veškerá vína všech hlavních středoevropských odrůd výhradně z hroznů z vlastních vinic (s výjimkou speciální řady francouzských vín), část produkce hroznů navíc prodává ostatním výrobcům vína.
Společnost vznikla ve Znojmě v roce 2003 jako První znojemská vinařská a.s. a pod tímto názvem uvedla na trh první tři ročníky přívlastkových vín - 2003, 2004 a 2005. Rok 2006 byl pro společnost zlomovým díky dokončení a zprovoznění nového výrobního areálu v Dobšicích u Znojma. V souvislosti se změnou sídla změnila společnost i vlastní značku. Tu inspirovala postava dobšického rodáka, uměleckého řezbáře Jana Lahofera.
V roce 2012, po nákupech vinohradů a dovybavení vinařského dvora novými technologiemi, byla výrobní kapacita vinařství stanovena na maximální roční produkci 800 tisíc lahví.
Vína z produkce vinařství je možné v turistické sezoně denně ochutnat ve vinném hrádku Lampelberg u Vrbovce, v degustačním altánu Rajská vinice u centra města Znojma pod chrámem sv. Mikuláše, ve sklepní uličce ve Chvalovicích nebo celoročně v Hotelu LAHOFER ve Veselé ulici ve Znojmě.
V roce 2014 Vinařství LAHOFER majetkově vstoupilo do miroslavského Vinařství HANZEL. To od navýšení své výrobní kapacity v roce 2012 odebíralo od Vinařství LAHOFER podstatnou část suroviny pro svou vlastní výrobu.
Kromě značky Vinařství HANZEL a samotného vinařství, které disponuje technologiemi o výrobní kapacitě zhruba sto dvacet tisíc lahví ročně, rozšířilo Vinařství LAHOFER své portfolio i o historickou budovu miroslavského vinařství, která byla nově zrekonstruovaná na hotel se stylovou vinárnou, restaurací a školícím centrem.
Lahofer se v roce 2012 stal díky nákupům z vinic jediným z největších pěstitelů vinné révy v České republice. Ve Znojemské vinařské podoblasti obhospodařujeme nyní zhruba čtyři sta třicet hektarů, vinohradů v katastrech osmi obci.
Skladba všech vinic zahrnuje prakticky všechny hlavní odrůdy vinné révy pěstované ve střední Evropě. Převládá Veltlínské zelené (16%), Ryzlink rýnský (13%), Müller Thurgau (10%), Rulandské bílé, Sauvignon, Muškát moravský, Rulandské šedé, Ryzlink vlašský, Neuburské, Tramín červený a Pálava. Ve vinicích jsou ale i méně známé odrůdy jako Kerner, Dornfelder, Blauburger, Muškát žlutý či Alibernet.
Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy Ryzlink vlašský vypěstovaných na moravských vini...