Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Chateau Clauzet

jjjjO Chateau Clauzet věděl až do konce devadesátých let minulého století jen málokdo. Dnes se dostává do popředí pozornosti díky nespornému zvýšení kvality svého vína. Stojí za tím nejen dostatečně kvalitní terroir a velké investice, ale také příkladně systematická a trpělivá práce.

Nejstarší záznamy zmiňují majetek dnešního Ch. Clauzet okolo roku 1820. Současné jméno mu dal jeden z pozdějších majitelů, M. Clauzet. Od něj přešel v roce 1914 do rukou rodiny Boisseau a poté jej (spolu se sousedním Ch. de Côme) získal v roce 1997 belgický baron Velge. V té době měl Clauzet 8 hektarů vinic, navíc atomizovaných na 20 různých místech.

Přesto byla jeho reputace poměrně dobrá, nicméně nesrovnatelná s tím, jakých výsledků dosahuje Clauzet dnes. Maurice Velge totiž začal realizovat zcela zásadní a velkorysý projekt na zvýšení kvality vína. Předevšém přikoupil mnoho dalších (a většinou velmi atraktivních) parcel, čímž se mu podařilo snížit původní rozdrobenost vinohradů. Dále získal pro spolupráci několik vynikajících profesionálů, mezi nimi např. do role technického ředitele José Buena, jenž předtím pracoval 23 let u Rothschildů na Ch. Mouton, Clerc Milon a Armailhac.

ddddMezi léty 1998 a 2004 pak prošlo Ch. Clauzet obrovskou proměnou ve všech aspektech vinohradnické i vinařské práce a přešlo prakticky na standardy, které jsou používány u elitních vín kategorie Grand Cru Classé. Zároveň se zdokonalovala i podoba samotného vína, kde byl např. pro dosažení harmoničtějšího tvaru snížen poměr nových sudů z původních 60% na 40%.

Pokrok v kvalitě vína byl jasně patrný, od ročníku 2004 lze úroveň Ch. Clauzet považovat mezi cru bourgeois za špičkovou.

Přibližná produkce: 160.000 láhví
Vyráběná vína: Ch. Clauzet
Ch. de Côme

Rozloha vinic: 28 ha
Hustota: 9.000 keřů/ha
Průměrné stáří: 40 let
Odrůdy: 55% Cabernet Sauvignon, 40% Merlot, 2% Cabernet Franc a 3%Petit Verdot
Půda: většina štěrková, část jílovito-vápencová

Typ tanků: betonové
Zastoupení nových sudů: 40%
Délka zrání v sudech: 14-18 měsíců

Kontakty
Majitel: Baron Velge S.A.
Adresa: Leyssac, 33 180 St.-Estèphe
Webové stránky: www.chateauclauzet.com

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Chateau Clauzet 2017 Saint Estephe cru bourgeois supérieur  0.75 l

Chateau Clauzet 2017 Saint Estephe cru bourgeois supérieur 0.75 l

Červené tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 60 % Cabernet Sauvignon, 35 % Merlot a 5 % C...

494,21 Kč
597,99 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru