Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

V roce 1858 založil Jean Favraud svůj koňakový brand. Dnes zachovalá klasická technologie výroby koňaků Favraud probíhá za použití vysoce kvalitních vyzrálých destilátů z hroznů vypěstovaných ve vlastních vinicích, což je velkou raritou mezi producenty koňaku a zaručuje mu nejvyšší kvalitu. Koňaky značky Favraud získaly řadu ocenění na mezinárodních soutěžích a díky své vybrané vůni a jemné chuti vyhoví i skutečným milovníkům tohoto nápoje.

Tronse a Limousin patří mezi klenotnice francouzských dubů. V sudech vyrobených ze dřeva těchto mohutných rostlin se podle právních předpisů Francie uschovávají pravé francouzské koňaky. Pro chuť a aroma koňaku je kvalita dřeva stejně důležitá jako kvalita hroznů. 
V sudu koňak dozrává a při pomalé oxidaci v procesu interakce s kyslíkem proniká do pórů dubu. Vinaři a velcí výrobci sudů aktivně experimentují s různými druhy dubu. Přesto se v průběhu staletí, z momentu objevení uschovávání líhu, nic lepšího pro tento účel než francouzský dub, rostoucí ve starých lesech Tronse a Limousin, nenalezlo. V lese Tronse roste dřevo s velkým počtem drobných pór a "vyváženějšími“ ligniny a tříslovinami. Ten se častěji používá pro primární uschovávání lihů. Duby z Limousine mají hrubozrnnou strukturu dřeva, obsahují více důležitých pro koňak chemických sloučenin. Tento dub si vyžaduje respekt, zejména při výrobě sudů. Například, tento dub nelze v žádném případě řezat pilou - pouze sekat pomoci archaického stroje připomínajícího gilotinu a to jen pod určitým úhlem. Jinak bude sud kvůli vysoké pórovitosti dřeva protékat. Kromě toho, se nové sudy z limousinského dřeva používají s velkou opatrností, aby nedošlo k přesycení lihů silnými ze začátku tříslovinami. 
Francouzi pečlivě střeží tyto dva legendární lesy. Koneckonců pro výrobu sudů se hodí pouze staré duby ve věku alespoň 40 let. V praxi, za nejkvalitnější, je považováno dřevo staletých a dvousetletých "lesních patriarchů“. Každý rok, velký koňakový dům vykácí asi 3000 takových obrovských stromů pro své potřeby, ale za každý pokácený strom vysazuje tři nové stromy. Pro bednářskou výrobu se nepoužívá celý kmen. V průměru se z jednoho velkého stromu vyrobí 3-4 sudy. 
Nicméně, ve Francii se k dubům chovají velmi starostlivě a žádný kousek dřeva nepřijde nazmar. Všechno, co se nehodí pro výrobu sudů, se použije při výrobě nábytku, stavebních materiálů, nebo jako palivo pro opalování budoucích koňakových sudů.
- rok 1549 - první zmínka ve zdrojích: v přístavních knihách La-Rochelle byla zaznamenána skutečnost o odesílání několika desítek dubových sudů s koňakem do Anglie. 
- Určité množství tak zvaného „andělova podílu“, jak se ukázalo, „vypije“ sud samotný. Dřevo nového sudu podle posledních údajů může absorbovat až 1% líhu. Starší sud už není tak „chamtivý“, absorbuje asi 0,4 % líhu.
- Koňakový sud má hodně názvů. V Cognacu dle dlouholeté tradice ho nazývají „fy“ (fûts), ačkoli mnozí vinaři používají obecný název "barrique“. V některých koňakových domech se obrovské sudy pro míšení, nebo pomalé zrání líhu nazývají „fudr“ (foudres). A staré sudy již odedávna nazývají „zrzavé“ (roux).
- Neexistují dva absolutně identické sudy. Toto staré tvrzení je platné ve všem. Dokonce i objem sudů, vyrobených jedním řemeslníkem, se liší poměrně výrazně
- 350-400 l. Co naděláš, je to ruční práce.
- Překvapivě, ale vyobrazení sudu jako heraldického symbolu se v regionu Cognac neudrželo. Ani jeden ze slavných koňakových domů, ani město, nemá na svém znaku vyobrazený sud.
Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru