Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

kkkMódní země od polovině devatenáctého století, stále populárnější Hollywood za humny a další okolnosti stály za vznikem vinařství roku 1892 se svou dominantou kamennou Manor House a historickými zahradami.
 
Jeleni skok, jak bylo v roce 1920 vinařství pojmenováno, byol známé jako jeden z předních vinařství na zemí Napa Valley.

Pařížské hodnocení vín 1976

V Paříži 24. května 1976 zorganizoval britský obchodník s vínem Steven Spurrier soutěž mezi francouzskými a americkými víny. Pro soutěž bylo stanoveno, že ochutnávky budou prováděny naslepo, tedy bez toho, aby porotci věděli jaké víno právě pijí. Mezi soutěžní vzorky se dostala ta nejlepší červená vína z Bordeaux a z USA, bílá vína z Burgundska a opět z USA.

Steven Spurrier obchodoval pouze s francouzskými víny o očekával, že vín z Bordeaux na celé čáře porazí i ta nejlepší kalifornská vína. Mýlil se. V Soutěži v kategorii červených i bílých vín zvítězila právě vína z Kalifornie.

Tato událost vyvolala ve vinařském světě senzaci. Stačilo ale málo, aby se o ni svět vůbec nedozvěděl. Spurrier pozval na soutěž všechny významnější novináře v Paříži. Zůčastnil se jen jediný - George M. Taber z časopisu Time. Ten využil příležitost a výsledky soutěže zveřejnil. Zdrcení kapitáni francouzského vinařského průmyslu mohli být rádi, že samotný francouzský tisk této události nevěnoval pozornost. Le Figaro soutěž zhodnotil jako k pousmání. Le Monde si ji všimnul až po šesti měsících článkem psaným ve stejném duchu.

Nejdůležitější výsledek této soutěže byl ten, že si tradiční vinařské země v Evropě uvědomily, že jim roste za oceánem velmi silná konkurence. V očích zákazníků především kalifornské víno obrovským způsobem vzrostlo a stalo se žádaným zbožím.

cccNikdo z porotců nevěděl, od kterého výrobce víno právě hodnotí. Každému vínu mohl dát body od nuly po dvacet podle svého uvážení, protože nebyly stanovena žádná kritéria, jak víno hodnotit. Na závěr byly sečteny hlasy od všech porotců a pro každé víno byl vypočítán aritmetický průměr hodnocení. Na jeho základě pak byla vína seřazena. Hlasy od Patricie Gallagher a Stevena Spurriera nebyly započítány s odůvodněním, že nejsou z Francie.

Výsledné pořadí soutěžních vín

  • červená - vína z nového světa zastupovala odrůda Cabert Sauvignon z Kalifornie.Francouzská červená vína měla zástupce z Bordeaux.

1. Stag's Leap Wine Cellars (USA), průměrné hodnocení 14,14

2. Chateau Mouton-Rothschild (Francie), průměrné hodnocení 14,09

3. Chateau Montrose (Francie), průměrné hodnocení 13,64

4. Chateau Haut-Brion (Francie), průměrné hodnocení 13,23

5. Ridge Vineyards Monte Bello (USA), průměrné hodnocení 12,14

6. Chateau Leoville Las Cases (Francie), průměrné hodnocení 11,18

7. Heitz Wine Cellars Martha's Vineyard (USA), průměrné hodnocení 10,36

8. Clos Du Val Winery (USA), průměrné hodnocení 10,14

9. Mayacamas Vineyards (USA), průměrné hodnocení 9,95

10. Freemark Abbey Winery (USA), průměrné hodnocení 9,45

  • bílá - Kalifornie přivezla Chardonnay.Francouzská bílá vína měla původ v Burgundsku.

1. Chateau Montelena (USA)

2. Meursault Charmes Roulot (Francie)

3. Chalone Vineyard (USA)

4. Spring Moutain Vineyard (USA)

5. Beaune Clos des Mouches Joseph Drouhin (Francie)

6. Freemark Abbey Winery (USA)

7. Batard-Montrachet Ramonet-Prudhon (Francie)

8. Puligny-Montrachet Les Pucelles Domaine Leflaive (Francie)

9. Veedercrest Vineyards (USA)

10. David Bruce Winery (USA)

Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru