Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

André

aaaAndré (zkratka An) je pozdní moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), určená k výrobě červených a růžových vín. Jde relativně o mladou ryze českou ( nebo přesněji Moravskou ) odrůdu „ Semenáč A 16/76, Andrea“, která vznikla křížením odrůd Frankovka x Svatovavřinecké ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích v roce 1961. Jejím šlechtitelem byl Ing. Jaroslav Horák. Byla nazvána podle návrhu pracovníků Šlechtitelské stanice ve Velkých Pavlovicích na počest francouzského pedagoga a přírodovědce Christiana Carla Andrého ( Ch. K. André 1763–1831), který působil od roku 1798 v Brně jako ředitel školy evangelicko-luteránské obce, sekretář tehdejší Moravskoslezské společnosti pro zvelebování orby, přírodoznalectví a vlastivědy a zasloužil se také o založení zemského muzea na Moravě. André v Brně založil, jako první na světě, spolek pro šlechtění ovoce a podnítil tak zájem o získávání nových odrůd křížením. Zasloužil se mimořádně o ovocnářství, neboť v Brně založil (na světě první) spolek pro šlechtění ovoce a podnítil tak zájem o získávání nových odrůd křížením. V Čechách se André pro své pozdní zrání téměř nepěstuje, na Moravě se v polovině 90.let dvacátého století podílelo stejně jako nyní asi 1,5 - 1,8% plochy vinohradů. Průměrný věk porostů se pohybuje kolem 20 let. Nadprůměrně se odrůda André pěstuje ve vinařské podoblasti velkopavlovické v okolí Brna a slovácké v okolí Mutěnic, Bzence a Podluží. Do listiny povolených odrůd je zapsána od roku 1980. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd i na Slovensku. Odrůda není příbuzná a její název nijak nesouvisí s odrůdou André (Andran) z italského Piemontu, popsanou H. Goethem roku 1887 v jeho díle „Ampelographisches Wörterbuch“.

ggggOdrůda André je jednodomá dřevitá pnoucí lijána dorůstající v kultuře až několika metrů. Kmen tloušťky až několik centimetrů je pokryt světlou borkou, která se loupe v pruzích. Úponky umožňují této rostlině pnout se po tvrdých předmětech. Růst je středně bujný, v mládí až bujný, se vzpřímenými letorosty. Včelka je zelená s bělavými chloupky. Uzavřené mladé lístky ve vrcholku letorostu mají načervenalé okraje. Vrcholek letorostu je hustě bíle vlnatě ochlupený. Apikální mladé lístky jsou žlutozelené, zřídka s jemným narůžovělým okrajem. Letorost je hnědě fialový. Jednoleté réví je středně silné, tmavohnědé, v uzlech intenzívněji zabarvené. Zimní pupeny jsou malé.

List středně velký až velký, tvar čepele je pětiúhelníkový, tří až pětilaločnatý s mělkými až středně hlubokými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je lehce zvlněná, slabě až středně puchýřnatá, spodní jemně chloupkatá. Řapíkový výkroj je plně překrytý, bez průsvitu, řapík je krátký, narůžovělý.

Oboupohlavní pětičetné květy v hroznovitých květenstvích jsou žlutozelené, samosprašné. Plodem jsou malé až středně velké bobule (16 mm, 1,33 g), které jsou kulaté, někdy deformované, modročerné, s celoplošným voskovým povlakem. Slupka je středně pevná a obsahuje hodně barviva, dužnina je bez barvení, řídká až rozplývavá, plné chuti. Semeno je středně velké, světle hnědé, zobáček je tupý, krátký. Hrozen je středně velký až velký (150-200 mm, 150-360 g), kónický, velmi hustý, při bázi s výrazným křidélkem, s krátkou, nazelenalou stopkou. Malé až středně velké bobule, kulaté, jsou modročerné. Ve slupce obsahují hodně barviva, dužnina je však bez zbarvení. Doba rašení oček je střední. Růst je středně bujný se vzpřímenými letorosty. Zrání začíná v srpnu, odrůda dozrává pozdě, sklizňová zralost začíná až v polovině října. Proti napadení plísní révovou a padlí révovým je odrůda méně odolná, proti napadení plísní šedou je odolná středně. Mrazy poškozována nebývá, neboť dřevo dobře vyzrává a odrůda raší později. André vyžaduje dobré, hluboké a úrodné půdy. Jako podnože jsou vhodné Kober 5 BB nebo Crâciunel 2. Vhodné je střední i vysoké vedení révy, řez na čípky i na tažně. Zatížení keře 6 až 7 oček/m2. Odrůda poskytuje vysoké a pravidelné výnosy ve výši 10 až 15 t/ha při cukernatosti 17 až 20° ČNM a obsahu kyselin kolem 10 g/l. Pro dosažení kvalitní sklizně je nutno dodržovat uvedené zatížení na keř, při vysokých výnosech se kvalita hroznů jako suroviny pro výrobu vína snižuje. Udržovateli odrůdy jsou AMPELOS, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, a.s. a Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, s.r.o.

dddFenologie: doba rašení oček a doba květu je středně pozdní až pozdní, rašení probíhá koncem dubna až začátkem května, odrůda kvete ve 2. a 3. dekádě června, květy neopadávají. Zaměkání bobulí začíná v srpnu, odrůda dozrává pozdně, sklizňová zralost začíná až v polovině října, nejpozději se hrozny sklízí začátkem listopadu.

Choroby a škůdci: proti napadení plísní révovou (Plasmopara viticola) a padlím révovým (Uncinula necator) je odrůda průměrně odolná, proti napadení plísní šedou (Botrytis cinerea) je odolná dobře. Má běžnou odolnost proti škůdcům bez výrazných výkyvů. Zimními a jarními mrazy poškozována nebývá, neboť dřevo dobře vyzrává a odrůda raší později.

Poloha a půdy: vysoké a pravidelné sklizně dává na hlubokých, úrodných půdách v teplých polohách. Na lehčích půdách, méně zásobených vodou, je nutné řezem pozorně regulovat zatížení keřů plodnými očky. Při přetížení keřů tyto rychle ztrácejí svou životnost.

Charakteristika vína: barva typového vína je tmavá, intenzivně granátově červená, vůně je odrůdová, svou hloubkou a plností připomíná jižní typy vín, chuť vína je harmonická, víno má vysoký obsah extraktu. Chuť může být u mladých vín či u vín, vyrobených z nevyzrálých hroznů, výrazně kyselá a hrubá, vyzrálé víno je plné, aromatické, s tříslovinou. Kvalitní víno odrůdy André, vyrobené z vyzrálých hroznů, je vhodné k dlouhodobějšímu zrání v dubových sudech (12-18 měsíců) a následně i v láhvi. V dobrém roce s příznivými podmínkami poskytuje André velmi kvalitní červená vína. Při odpovídajícím zatížení v dobrých ročnících může poskytovat hrozny k produkci ledových a slámových vín. Mnohé vinaře bohužel svádí velká plodnost odrůdy a produkují pak vína světlá, tvrdá a drsná. Vína z dobře vyzrálých hroznů jsou tmavě granátová, ovocné vůně peckovitého ovoce, u zralých vín s tóny borůvek, případně povidel. Chuť je plná, harmonická, po vyzrání na sudech a na lahvích hebká, se zralými tříslovinami a s vyšší kyselinkou. Ve vůni a chuti můžeme hledat ostružiny, borůvky, povidla. Vína jsou obecně vhodná k delší archivaci.

Vína André jsou vhodná ke grilovaným masům a k tučnějším sýrům. Jsou vděčným doplňkem k tvrdým sýrům a tmavým a uzeným masům.

kompletní nabídku vína André v naší vinotéce neleznete ZDE

Cena od - do

André 12+1

Více informací
 
Řadit dle: názvu ceny
6+1 ( zdarma lahev vína z řady Svatý Floriánek  0.75 l ) Šlechtitelka Velké Pavlovice   0.75 l

6+1 ( zdarma lahev vína z řady Svatý Floriánek 0.75 l ) Šlechtitelka Velké Pavlovice 0.75 l

Tichá vína vyrobená z hroznů vinné révy odrůd vypěstovaných na vinicích moravské vinařské podoblasti...

1 238,02 Kč
1 498,00 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru