Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

kkk

Rulandské šedé (zkratka , mezinárodně používaný název Pinot Gris) je starobylá moštová odrůda, révy vinné (Vitis vinifera), pocházející pravděpodobně z oblasti Burgundska, spontánní pupenová mutace odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir).

Vína Rulandského šedého jsou plná, hebká, s vysokým extraktem a vyšším obsahem alkoholu a glycerolu. K vyrovnání převahy alkoholu nad kyselinami, při vyzrálosti vína alespoň pozdního sběru, přispívá právě sladký vjem přítomného glycerolu v kombinaci s přírodním zbytkovým cukrem. A je na zkušenosti vinaře, aby správně ohlídal obsah a vyváženost jednotlivých složek vína i jeho barvu, která může od šedomodrých hroznů získat až růžový odstín.

Vůně typického Rulandského šedého je medově nasládlá s náznakem pomeranče. Chuť je plná, hebká s dlouhotrvajícím ovocno-květinovým aroma, někdy i kouřová a s typickou chlebovinkou, připomínající kůrku žitného chleba.

Bílé víno je zlatožluté barvy, s růžovým tónem. Víno je harmonické, vláčné, s tlumeným obsahem kyselin a jeho dochuť je dlouhotrvající. Ve vůni můžeme cítit pomeranč, grep, meruňky, med, kouřové tóny, chlebnatost, květiny, ale i kakao, vanilku nebo včelí vosk.

Vyšší přívlastky vín mohou připomínat až tokajské výběry. Odrůdová vína jsou vhodná k archivaci a mohou vyzrávat až několik let. Výběry z hroznů a bobulí můžeme při dostatečném obsahu kyselin zařadit mezi bílá vína nejvyšší jakosti.

Rulandské šedé má navíc jednu skvělou vlastnost, totiž schopnost produkovat více cukru, než je pro výrobu vína nezbytné, a to i v našich zeměpisných šířkách. Přirozený cukr je samozřejmě důležitou součástí výrobního procesu, slouží k výrobě alkoholu. Pokud je ale cukru více než je potřeba na přeměnu na alkohol, zbylý cukr váže těkavé látky (vonné silice), ty se tak neodpařují během fermentace (kvašení) a zůstávají ve víně. Výsledkem jsou nádherně voňavá vína.

Hrozen je středně malý, kuželový, tvaru šišky, uzavřený, hustý. Bobule malá, kulatá, šedá až šedočervená, slupka středně pevná, dužnina řídká. Víno je plné, extraktivní s příjemnými kyselinami, velmi vhodné k archivaci. Ve vůni jemné květinové vůně, medové a celá řada níže uvedených ovocných i jiných tónů. Chuť plná, dlouhotrvající, bohatá na extraktivní látky, harmonická, elegantní. Ve vůni i chuti můžeme hledat: hrušky (i sušené), fíky, broskev, kandované ovoce, pomeranč, med, lískové oříšky, mandle, chlebovou kůrku.

Stáří a původ: stará odrůda, pravděpodobně Francie; Původní francouzský název je Pinot gris, v Itálii se nazývá Pinot grigio. V Německu je to Ruländer podle obchodníka s vínem J. S. Rulanda, který rozšiřoval odrůdu v oblasti Falc. Někdy se v Německu setkáváme s označením suchých vín jako Grauburgunder a vín se zbytkem cukru jako Ruländer. V Maďarsku Szürkebarát (šedý mnich), podle mnichů cisterciánů, kteří na přání císaře Karla IV. vysadili odrůdu u Balatonu. V Alsasku je nazývána Tokayer. Původní český název je Roučí šedé. Pinot gris vznikl z mutací Pinot noir a je rozšířen po celém světě.

Příbuzné odrůdy: do skupiny odrůd Pinot jsou řazeny vedle odrůd Pinot Blanc (Rulandské bílé)Pinot Gris (Rulandské šedé) a Pinot Noir (Rulandské modré) dále ještě odrůdy Pinot Meunier (Mlynářka)Pinot Précoce Noir (Jakubské)Auxerrois Blanc a Chardonnay. Na Novém Zélandu je registrována ještě odrůda Pinot Blanc Hatif, která je, dle názvu, ranějšího zrání než odrůda Rulandské bílé.

Fenologie: doba rašení oček je raná, v polovině dubna, kvete také poměrně brzy, ve 2. dekádě června, zaměkání bobulí začíná ve 2. dekádě srpna, sklizňová zralost začíná od konce září do poloviny října, dříve než u Rulandského bílého, hrozny mají také vyšší cukernatost a nižší aciditu. Vegetační cyklus odrůdy trvá 130-150 dní při sumě aktivních teplot (SAT) 2600-2800 °C.

Choroby a škůdci: proti napadení houbovými chorobami je odrůda průměrně odolná, napadána bývá plísni révovou (Plasmopara viticola) i padlím révovým (Uncinula necator), odolnost proti škůdcům je v běžných mezích. Jemná slupka bobulí bývá v deštivém počasí často napadána plísní šedou (Botrytis cinerea). Proti poškození zimními mrazy je průměrně odolná (do -20 °C), navíc réví dobře regeneruje, pro rané rašení ji mohou poškozovat jarní mrazy. V hustých výsadbách v nepříznivých letech hrozí nebezpečí sprchávání hroznů.

Poloha a půdy: Rulandské šedé vyžaduje dobré polohy, i když není tak náročné jako Ryzlink rýnský nebo Rulandské bílé. Velmi vhodné jsou teplé jižní a jihozápadní svahy. Extraktivní látky se tvoří zvláště v hlubokých, dostatečně vododržných a výživných hlinitých půdách s vyšším obsahem CaCO3, odrůda nesnáší mělké a písčité suché půdy.

kompletní nabídku vína Rulandské šedé v naší vinotéce neleznete ZDE

Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru