Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Sangiovese

Název odrůdy Sangiovese má svůj původ v latinském sanguis Jovis, což v překladu znamená „krev Jupitera“. Sangiovese je známé již od středověku a dnes je nejrozšířenější modrou odrůdou v Itálii, zejména v Toskánsku.

Barva: červené 
Synonyma: ITA: Umbrie (Torgiano) a Emilia Romagna.
Výskyt ve vinařských oblastech: Toscana (ITA)


Původ: Typická odrůda pro vína typu Chianti, která je rozšířená v různých kultivarech po celé Toscaně. Kromě Chianti se z ní vyrábějí také vína Brunelo di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano či Carmignano. Odtud se dále rozšířila do Umbrie (Torgiano) a do provincie Emilia Romagna.

Historie: Odrůdy sahá až do období prvních osadníků Itálie a řadí se tak k nejstarším italským odrůdám révy vinné, přesto první písemná zmínka pochází z roku 1590. V Itálii je základem známých vín jako Brunello di Montalcino, Chianti či Vino Nobile di Montepulciano.

Oblast vína: Zatímco Sangiovese výsadby se nalézají po celém světě, domácí hrozny je centrální Itálie. Odtud byly hrozny převezeny do severní a jižní Ameriky italskými přistěhovalci. Nejprve získala v Argentině určitou popularitu, kde v regionu Mendoza produkovala vína, která má málo podobností s toskánskými protějšky. V Kalifornii hrozilo nárůst popularity v pozdních osmdesátých letech s "Cal-Ital" hnutím vinařů hledá alternativy červeného vína k standardním francouzským odrůdám Cabernet Sauvignon, Merlot a Pinot noir.

Zatímco tam bylo více než 100 000 hektarů (250 000 akrů) Sangiovese vysazených v Itálii v roce 1990, výsadba hroznů začala klesat. Nicméně na přelomu 21. století byla Itálie stále předním zdrojem Sangiovese, kde bylo v roce 2000 vysazeno 69 790 hektarů (172 500 hektarů), především v regionu Toskánsko, Emilia-Romagna, Sicílie, Abruzzo a Marche. Argentina se rozrostla o 6 928 akrů (2 804 ha), následovala Rumunsko s rozlohou 1700 hektarů (4 200 akrů), oblast Korsiky ve Francii s rozlohou 1 663 hektarů, Kalifornie o rozloze 1371 hektarů (3 390 ha) a Austrálii s rozlohou 440 hektarů (1100 akrů).


Charakteristika odrůdy: Jen v itálii je registrováno nejméně 15 klonů této odrůdy. Hrozny odrůdy Sangiovese jsou klíčem k nejlepším toskánským vínům, jako jsou chianti, vino nobile di Montepulciano a brunello di Montancino.


Charakteristika vína: Odrůda dává jak delikátní a svěží, tak i ušlechtilá vína, bohatá tříslovinami a vhodnák archivaci. Při vyšších výnosech dává víno méně plné, ploché. Dobrá vína Sangiovese jsou bohatá na tanin, silná a mají poměrně plnou chuť. Často připomínají ostružiny, třešně nebo švestky s náznakem bylinek a koření a ve skvělých vínech i tabák a vanilku.

kompletní nabídku Sangiovese v naší vinotéce neleznete ZDE

Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru