Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Svatovavřinecké (zkratka Sv, mezinárodní název Saint Laurent) je středně pozdní moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), používaná k výrobě červených vín. Odrůda náleží k širší rodině odrůd Pinot, vznikla patrně ve francouzském regionu Alsasko, spontánním křížením odrůdy Pinot Noir se zatím blíže neurčenou odrůdou.

Původ: odrůda Svatovavřinecké, jejímž oficiálním synonymem je také Saint Laurent, je středně ranná až pozdní moštová modrá odrůda. Původem je zřejmě z Francie, je to pravděpodobně semenáč burgunských odrůd, jiné zdroje však tvrdí, že název "Pinot Saint-Laurent" je zřejmě chybný, neboť tato odrůda nepatří do skupiny Pinot. PULLIAT ji považoval za francouzskou odrůdu, kterou údajně Bronner z Wieslochu přenesl do Německa, kde se pak pěstovala jako stolní odrůda. Nejpravděpodobněji pochází z Médocu z obce Laurent anebo z oblasti Var z obce St. Laurent. OBERLIN označuje za její pravlast Alsasko, kde se pěstuje od nepaměti pod názvem Schwarzer. Svatovavřinecké bylo z území dnešní Francie rozšířeno do Německa v polovině 19. století. Pěstuje se asi na 1 % všech ploch v Rakousku, opětovně se začíná rozšiřovat i v Německu. U nás se začala pěstovat již po roce 1900. Kolem roku 1935 tvořila již asi 1 %  plochy vinic, v roce 1995 již 9,7 % vinic v ČR, v roce 2004 pak asi 9 % celkových ploch vinic. Trend je však snižování této plochy. Nyní se nejvíce podílí na porostech vinohradů ve vinařské podoblasti litoměřické v okolí Mostu, velkopavlovické v okolí Brna a slovácké v okolí Bzence. Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zapsána již v roce 1941. V poslední době byly vybrány a v roce 1989 povoleny klony PO-7/5, KA-6/12, PO-10/7, KA-4/10 a KA-4/8. Je zapsána také v Listině registrovaných odrůd na Slovensku, kde se rozšířila v posledních 10 až 15 letech.

Název: odrůdy je odvozen od data zaměkání hroznů, v jižních polohách Francie se většinou začínají barvit na Svatého Vavřince, tedy 10. srpna. Zlí jazykové tvrdí, že toho času jsou hrozny odrůdy opékány sluncem tak, jako byl zaživa upečen nebohý světec a mučedník.

Charakteristika odrůdy: list je středně velký, tvar čepele pětiúhelníkovitý, tří nebo pětilaločný s mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je slabě až středně puchýřovitá. Hrozen je středně velký, hustý, s krátkou až střední stopkou. Bobule je středně velká, kulatá, nebo elipsovitá. Barva bobule je modročerná, dužnina je bez zbarvení. Doba rašení oček je raná. Růst odrůdy je bujný s polovzpřímenými letorosty.

Charakteristika vína: odrůda je oblíbená mezi pěstiteli i konzumenty vín. Výnos poskytuje střední a ne vždy pravidelný. Barva vína je obvykle sytě červená, přechází až do fialova. Ve vůni je víno ovocité s typickým odrůdovým aroma, připomíná sušené švestky, povidla nebo černý rybíz. Chuť je plná, příjemně natrpklá - mladší ročníky obsahují více kyselin. Víno je plné, kvalitní, je vhodné do směsí zejména s Modrým Portugalem. Pravidelně poskytuje hrozny pro získávání jakostního vína, v lepších letech i pro vína s přívlastkem.

Fenologie: odrůda má kratší vegetační období, než většina klasických modrých odrůd. Doba rašení oček i květu je středně raná, raší ve 2. dekádě dubna, kvete uprostřed června. Zaměkání bobulí začíná u nás ve druhé polovině srpna, v teplejších polohách koncem první dekády srpna, sklizňová zralost začíná na jihu koncem září, u nás až v první polovině října.

Choroby a škůdci: odrůda je odolnější proti plísni révové (Plasmopara viticola), protože má hutné, kožovité listy. Citlivější je na padlí révové (Uncinula necator) a chlorózu. V deštivých letech v době dozrávání bobule v hustém hroznu praskají a šíří se infekce plísní šedou (Botrytis cinerea). Častější je odumírání třapiny. Trpí svinutkou a roncetem.

Poloha a půda: Nároky na polohu i půdu jsou poměrně nízké. Vyšší jakosti vína se dosahuje v lehčích, záhřevných půdách, štěrkovitých či písčitých, popřípadě se zvýšeným obsahem vápníku. Velmi vhodné jsou svahovité pozemky s dobrou sluneční expozicí.

Stolování: Svatovavřinecké se podává k běžné konzumaci všedních jídel a k sýrům. Velmi dobře se hodí jako doprovod tmavého masa a sýrů s intenzivní chutí. Je dobrým doplňkem také ke kořeněnému vepřovému nebo ke zvěřině. Potěší rovněž v kombinaci s husou či kachnou.

kompletní nabídku Svatovavřineckého v naší vinotéce neleznete ZDE

Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru