Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Syrah - Shiraz

 

Shiraz je tmavá odrůda rozšířená na celém světě. Je užívána k produkci silných červených vín s vysokým obsahem tříslovin. Ať už je prodávána pod názvem Shiraz nebo Syrah, těší se velké oblibě. Pozor na záměnu s Petite Sirah, což je synonym pro Durif, kříženec odrůd Shiraz a Peloursin.

Název Shiraz se stal populárním v Austrálii, Jižní Africe a Kanadě.

Barva: červené 
Synonyma: Shiraz
Výskyt ve vinařských oblastech: severní oblast Rhôny (FRA), AUS, JAR, USA


Původ: Klasická vinná odrůda, rostoucí na řece Rhôně. Nejvíce je pěstována ve vinařských oblastech Hermitage, Cornas, Saint Joseph, Côte Rôtie, Côtes de Rhône a Châteauneuf-du-Pape, kde představuje mejdůležitější odrůdu vůbec. Je však rozšířena také v Austrálii a Kalifornii, kde se nazývý Shiraz. Syrah je jedinou odrůdou povolenou pro severní vína z oblasti Rhôny (hermitage, crozes-hermitage, saint-joseph, côte rôtie, cornas). Navíc Syrah do značné míry zajišťuje i vlastnosti jižních rhônských vín (například châteauneuf-du-pape a gigondas). Dnes se vína Syrah, známá v anglicky mluvícím světě jako Shiraz, vyrábějí také v JAR, Austrálii a v USA.


Charakteristika odrůdy: Tato odrůda má bohatou historii, její název pochází od Širazu, hlavního města provincie Pars v Iránu, kde se začala pěstovat v roce 600 před Kristem. V regionu Rhony poskytuje velká, obsažná vína, bohatá na třísloviny a s dlouhou dochutí. Jsou vhodná k delšímu uložení. Odrůda je také rozšířena v zámoří.


Charakteristika vína: Vína mají tmavou a velmi intenzivní barvu. Vyznačují se plnou, robustní chutí, která vyžaduje několik let zrání v láhvi. Dobrý Syrah se často velmi snadno pozná podle charakteristické kořenité a peprné chuti a vůně, podle vůně ovoce zrajícího na slunci a téměř živočišných podtónů. Ty mohou připomínat teplé sedlo po dlouhé vyjížďce na koni.

Syrah má středně veliké a poměrně kompaktní hrozny cylindrického tvaru, bobule jsou černomodré barvy, drobnější, s pevnou slupkou. Je odrůdou středně pozdního zrání, která je relativně odolná proti padlí révy, ale obtížně snáší chladné a deštivé počasí. Víno má sytě tmavou barvu a intenzivní vůni připomínající fialky. Pro svou robustní chuť a vyšší obsah alkoholu se doporučuje k delší archivaci. Je viskózní, bohaté na třísloviny a taniny, s dlouhou dochutí. Chutná po ovoci (rybíz, borůvky, ostružiny) s tóny připomínajícími v závislosti na terroir zelený pepř, mátu nebo lékořici. Podává se při teplotě 18 °C, doporučuje se k němu hovězí maso nebo zvěřina. Odrůda je důležitou součástí známého cuvée Châteauneuf-du-Pape AOC, využívá se rovněž k výrobě růžových a šumivých vín.

Stolování: Víno je vhodné k hovězímu a ke zvěřině nebo ke grilovaným masům. Lehčí vína se podávají ke krocanovi, k dušenému jehněčímu masu i ke kuřeti a tvrdým sýrům.

kompletní nabídku Syrah - Shiraz v naší vinotéce neleznete ZDE

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
Kolekce vybraných červených vín jedné odrůdy „ Syrah ”    6 x 0.75 l

Kolekce vybraných červených vín jedné odrůdy „ Syrah ” 6 x 0.75 l

Výběr šesti vyjímečných červených vín z odrůdy Syrah z různých světových poloh a posuďte sami zda ta...

2 915,00 Kč
3 527,15 Kč s DPH
 
  
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru