Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

sDatum založení : rok 2002
Zakladatelé firmy : Zsolt Sütő a Tibor Melecsky
Cílem je vyrábět terroirové vína z hroznů vlastních vinic s biologickou ochranou bez přídavných látek - bez síry dokončit výsadbu vinic do 12 ha vybudovat sklepní hospodářství s kapacitou do 60 000 lahví / dobudovat sklep , skladové prostory /
vyrobit vlastní sudy
Produkce : 30 000 lahví
Zdroj suroviny :
Sklepní prostory firmy se nacházejí v centru obce Strekov pod starou Sýpka .
Hony : Střední vrch - Kozéphegy , Údolí Marie , Gore , Přední vrch - Előhegy ,
družstevní : Farkasfogó , Kálvária , Gore
Vlastní vinice a PD Strekov : vinice Berkel , vinice Badala , vinice pacht , vinice Farkas , vinice Decsi , vinice Danczi , vinice Luboš , vinice 3x2 , vinice Enyim , vinice Benkó , vinice Vad

Strekovští vždy zdůrazňují, že připravují tradicionální vína, která mají odrážet lokální podmínky a vinařské zvyklosti. Mají rádi termín terroir, kterým se dnes ohání mnozí, ale v případě Strekova je jistě na místě. Důležitou součástí terroiru jsou i půdní a geologické poměry, jež popisují vinaři ze Strekova 1075 následovně:


Strekovské viniční svahy se zvedají z podunajské nížiny jako první kopce Pohronské pahorkatiny. Vinohrady jsou obklopené vodními plochami a mokřadním potokem, takže zde vznikají mimořádně příznivé podmínky pro výskyt ušlechtilé plísně, což umožňuje takřka každoročně výrobu botrytických vín.Vůbec se dá tvrdit, že zdejší mikrolima ve spojení s pestrými geologickými a pedologickými poměry dávají vínům ze Strekova nezaměnitelný charakter.

Struktura půd a podloží je odlišná v jednotlivých vinařských tratích, jako jsou Góré, Mária völgye - Údolie Márie, Kálvária, Farkasfogó, Középhegy - Stredný vrch, Előhegy - Predný vrch.

Horní vrstva se klasifikuje jako lehčí až těžší jílovitá půda vyvinutá na mořských usazeninách, vápencových žílách s různým obsahem konkrecí. Tato vrstva je silně zásaditá, což znamená, že obsahuje hodně vápníku. Díky jemu mají strekovská vína vždy výraznější kyseliny, bez nichž by zdejší velmi cukernaté hrozny nebyly harmonické.

Pod touto vrstvou je slídový písek, který přechází v hlinitý až jílovitý písek, kde lze místy narazit na pískovcové kaskády. Tato vrstva má vysoký obsah minerálních látek, což se opět projevuje ve víně.

Nejhlubší vrsty, kam dosahuje réva svými kořeny, jsou tvořeny šedožlutým, místy modrošedým jílem, který je vododržný a zabezpečuje vinicím dostatek vláhy i v suchých obdobích.

Vinohrady vinařství Strekov 1075 mají plochu 12 ha. Odrůdová skladba je následující: Ryzlink vlašský, Veltlínske zelené, Ryzlink rýnský, Devín, Svatovavřinecké, Frankovka modrá, Modrý portugal, Alibernet a Dunaj.

Nebyly nalezeny žádné položky.
 
Vaše příspěvky
NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

XcT4W4k6iQ
4BjLuwHGK46s
Salam,ZarinaMy family and my two daughters akan ke korea this 26th April 2012 and we'll be leaving on 4th april 2012.. Tapi saya nak hired to...

gL9bxUDmnxse
0phHmhGHp
My English couoinicatmmn isn’t so good butprobably I understand everything. Thank u so well for that awesome blog message. I jolly be glad r...

  Nahoru