Pověst Blair Athol je do určité míry vázaná na zdejší single malt jako součást směsových whisky Bell’s, ale pálenice si získala reputaci i sama o sobě. 12letá single malt se dobře prodává a v květnu 2010 rozšířili sortiment o nové stáčení výhradně do pálenice. Vynikající středisko pro návštěvníky přitahuje 40 000 osob za rok.
Navzdory svému názvu neleží pálenice v Blair Athol, ale několik mil na jih v Pitlochry, velmi blízko Edradouru. Samotná vesnice Blair Athol stojí za návštěvu – je zde Blair Castle, nejnavštěvovanější soukromé sídlo v Británii a domov 11. vévody z Athollu, a Atholl Highlanders, jediná zbývající soukromá armáda v Evropě. Dvakrát ročně se zde také scházejí Keepers of the Quaich, výlučná společnost skotské whisky. Byla založena k propagaci skotského whiskového odvětví po celém světě a oceňuje osoby, které k tomu významným způsobem přispěly. Dnes má 1563 Držitelů quaichu a 89 Mistrů quaichu, kteří dohromady zastupují 79 zemí. Sladová z Blair Athol se používala do směsové whisky už v polovině 19. století a spojení s míchanými skotskými Bell’s je pravděpodobně stejně staré. Nicméně teprve ve 30. letech 20. století získala pálenici, která se dnes považuje za duchovní domov Bell’s, firma Arthur Bell & Sons.
Palírna je vybavena záparovou kádí typu semi-lauter a dvěma páry kotlů. Převážnou část léta 2010 byla pálenice Blair Athol uzavřena kvůli přestavbě. Čtyři kvasné kádě z nerezu a čtyři ze dřeva vyměnili za šest nerezových. Může se to zdát divné ze dvou důvodů: předně mívá společnost Diageo v pálenicích se středisky pro návštěvníky dřevěné kvasné kádě, protože vypadají „autentičtěji“. Druhý důvod je, že většina výrobců není ochotna změnit cokoli ze zařízení, a přechod od dřeva k nerezu během kvašení by mohl změnit charakter lihoviny.
Kotel na mladinu č. 2 byl v lednu 2007 renovovaný. Všechny kotle roztápí plyn ze Severního moře. S výjimkou tří týdnů na přelomu dubna a května funguje pálenice sedm dní v týdnu a vyprodukuje 2,5 milionu litrů lihoviny. Slad se dováží ze sladovny společnosti Diageo v Roseisle. Část lihoviny určená do směsí Bell’s (90-95 %) dozrává vesměs v sudech po bourbonu, zbytek v sudech po sherry.
Nedá se říci, že by majitelé zrovna zaplavovali trh stáčeními. Do roku 2010 představovala jediné oficiální stáčení 12letá z řady Flora a fauna. V květnu 2010 uvedla pálenice do prodeje single malt z poprvé plněného sudu po sherry v síle ze sudu a bez uvedení stáří, které se dostane výhradně v pálenici. Pár měsíců předtím dala do prodeje single cask vydestilovanou v roce 1995 jako součást řady Manager’s Choice. K nezávislým stáčením patří dvě Old Malt Cask od firmy Douglas Laing, 13- a 27letá, a 29letá od Signatory uvedená na trh v roce 2005 a 12letá a 18letá od firmy Douglas Laing. Míchaná whisky Bell’s je dnes třetí nejvýznamnější ve stáji Diageo (po Johnniem Walkerovi a J&B). V roce 2010 se jí prodalo okolo 2,4 milionu beden, čímž se dostává na 8. místo v seznamu deseti nejlepších. Ve VB je to však skotská whisky číslo jedna. V několika uplynulých letech těsně soupeřila s Famous Grouse, ale v roce 2009 udělala Bell’s obrovský krok kupředu, a teď má 20 % trhu ve VB. V roce 1993 byl její sortiment rozšířen, takže kromě Original k němu patřila i 8letá, k nim se v roce 2003 připojila blended malt Special Reserve.
Současný vlastník - společnost Diageo
Zeměpisná oblast - Východní Vysočina
Stav - činná pálenice, kapacita 2 500 000 litrů, má středisko pro návštěvníky
Používaná k výrobě - (v minulosti nebo nyní): Bell’s, Johnnie Walker Blue Label
oficiální stánky palírny : www.blairatholl.org.uk
Tmavší, 25 let stará skotská single malt whisky z palírny Blair Athol, která zrála v sudu dlouhých...
Destilována 7. 6. 2007 a lahvována 23. 2. 2018. Tato whisky zrála ve dvou hogsheadech s čísly 2294 a...
Tuto whisky se vyplatí nechat ještě několik let zrát, čímž se její kvalita znatelně vylepší. Ale as...
Tuto whisky se vyplatí nechat ještě několik let zrát, čímž se její kvalita znatelně vylepší. Ale as...
Této osmileté whisky z jednoho jediného sudu bylo lahvováno pouhých 382 keramických retro karaf ve t...