The Botanist Gin je vynikající a mistrovsky vytříbený gin vyvinutý legendou v destilování nápojů, Jimem McEwanem, jedním z nejznámějších mistrů destilace ve Skotsku. Botanici z ostrova Islay provádějí ruční sběr 22 bylin, které hledají na kopcích, pobřeží a v bažinách tohoto úrodného ostrova a poté je pečlivě suší, aby byly připraveny k destilaci a obohatili tento unikátní gin.
The Botanist je destilován překapáváním v Lomondském destilačním kotli, který se zachoval jako poslední na světě. Destilace ginu The Botanist je skutečně pomalý proces. Teplota destilátu v kotli se zvyšuje, dokud nemá teplotu ruky. Poté se ručně do kotle vhazují základní rostliny a nechají se 12 hodin vyluhovat, než se znovu zvýší tlak páry k bodu slabého varu. Pouze nejčistší a nejlehčí páry proniknou do paže výparníku, do níž je zabudována nádoba obsahující rostliny nasbírané na ostrově Islay. I v tomto stadiu se zde nachází trubice zpětného toku, která vrací veškeré těžší kondenzované destiláty do hrdla kotle. Závěrečná fáze se odehrává v dlouhém plášťovém trubkovém kondenzátoru a vlastním zařízení speciálním pro The Botanist, zvaném Spirit Safe, z něhož destilační odborník odebírá vzorky ke stanovení vzácné střední části neboli srdce destilátu.
Barva zářivě stříbrná.
Čichové receptory zaplaví vůně Aurora Borealis, která exploduje ve sklenici, aroma se prudce rozvine a zasáhne vaše smysly. Ucítíte sladkou a jemnou chuť mentolu, jablečnou mátu, jarní jehličí, jalovec, koriandr s anýzovými podtóny, citronovou a pomerančovou kůru, letní květy, med z bodláků, květy hlodaše, divokou mátu a vůči letní louky.
Chuť je bohatá a jemná; zpočátku chladivá, ale když se rozvine na patře, ucítíte hřejivost a absolutní čistotu získanou díky pomalé a neuspěchané destilaci. Jedná se o skutečně uhrančivý, delikátní a luxusní gin; jeho citrusová svěžest povzbuzuje a stimuluje chuťové buňky a umožňuje vám pocítit širokou škálu chutí, které explodují po celém patře.
Palírnu Bruichladdich založili v r. 1881 bratři Harveyovi. Na rozdíl od jiných palíren na ostrově Islay neleží Bruichladdich těsně u moře. (V překladu Bruichladdich znamená kopec na břehu.)Hlavními produkty palírny tradičně byly 10-, 12-, 15-, 17- (označená římskou číslicí XVII) a 20-letá whisky.
V r. 2000 koupila palírnu společnost Murray McDavid a v následujících letech se počet plnění značně znásobil. Nejprve přišly na trh poměrně mladé whisky se zajímavými chuťovými charakteristikami Rocks, Waves, Infinity, 3D, série plnění pojmenovaná po slavných golfových hřištích, pak následovala lahodná ročníková plnění a
specifická plnění zrající nebo dozrávající v sudech po různých vínech nebo destilátech (např. Italian Collection, French Collection, 1998 Sherry, 1992 Sherry). Dále se v palírně Bruichladdich, jejíž whisky je ve srovnání s jinými islayskými palírnami obvykle málo rašelinná, pokusili vyrobit nejrašelinější whisky na světě (Octomore).
Další novinky mají kořeny ve starých recepturách - whisky Port Chartlotte (pojmenovaná podle zaniklé palírny) a X4 (čtyřikrát destilovaná whisky na základě záznamu z r. 1695). Tímto výčet plnění Bruchladdich zdaleka nekončí - přinejmenším proto, že každý rok přichází tato kreativní palírna s něčím novým.
Od roku 2012 došlo k zásadnímu omezení produkce palírny z pohledu produkce vlastních single malt pod novým majitelem společnosti Remy Cointreau, proto většina lahví se tímto okamžikem stala jedinečnými.
V diskuzi nejsou žádné příspěvky.