Průtahový destilát z moravského kmínu.
Naše vlastní verze slavné kmínky. Tedy čistý destilát z nejlepšího možného kmínu, žádný cukr, žádné aroma. Čiré dobro.
Legenda českých hospod, slavná kmínka. Vyráběla se za studena macerací kmínu ve vodce a následným doslazením. Podobným způsobem se vyrábí pod názvem Akvavit ve skandinávských zemích. Aqua vitae – voda života.
Ale my jsme palírníci. A proto ji destilujeme. K výrobě je použitý jedinečný český kmín, což je v EU chráněné označení původu. Je považován za nejlepší kmín na světě. Považte!
Ten náš pochází dokonce z těsné blízkosti, roste pouhých 15 km od našeho lihovaru.
Jako u všech našich geistů platí i tady, že jej dlouho macerujeme ve velejemném neutrálním lihu z Kojetína, pomalu destilujeme, ředíme vodou a už nijak nezasahujeme. Tedy žádný cukr, žádná filtrace. Pouze naše měkká boršická voda.
Tlačí nás touha. Touha poznat jakoukoliv zajímavou surovinu v její destilované formě. Protože destilace je nejlepší forma filtrace a způsob, jak zachytit a uchovat citlivé přírodní aromata. Snažíme se o to již 17 rok. A letos to ještě rozšíříme. Pořádně!
Dostali jsme se to stádia, kdy si můžeme dovolit hrát. Vybírat netradiční suroviny a destilovat je v opravdu malém množství. Nemít starosti nad tím, jak docílit celoroční zásobu a nemít výpadek. Můžeme vydestilovat klidně 50 litrů a mít to v archívu roky. A nebo to postupně svépomocí vypít.
Netradiční suroviny se destilují jinak. Jsou to většinou věci, které nejdou zkvasit. Nemají v sobě cukr ze kterého by se stal alkohol, který by se následnou destilací zesílil. Zákon to označuje jako průtahové destiláty, v zahraničí jako geist. Průtahový destilát znamená, že danou surovinu macerujete v neutrálním lihu.
Ten působí jako rozpouštědlo a nosič aromatických olejů. Takto získaný macerát se následně vydestiluje, tzv. protáhne zpátky destilačním kotlem.
V diskuzi nejsou žádné příspěvky.