Chile se v produkci kvalitních vín považuje za nejvyhledávanější oblast Jižní Ameriky, a to především díky kvalitním odrůdovým vínům. Chile má dlouhou vinařskou historii, která se datuje do 16. století, kdy španělští dobyvatelé v období kolonizace přivezli do oblasti vinnou révu. Mniši, kteří přišli s vojáky, začali obracet zdejší obyvatele na křesťanskou víru. Pro bohoslužby potřebovali víno a proto založili první vinice. O další rozšíření se zasloužili v 19. století přistěhovalci z Evropy. Mezi nimi přišel v roce 1874 do Centrálního údolí Don de Rojas y Salamanca a založil zde vinařský podnik Tarapaca. Přivezl z Francie sadbový materiál - zejména odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Sauvignon blanc a Chardonnay. Tento dovoz se šťastnou náhodou uskutečnil ještě před tím, než Francii zachvátila fyloxera. Tak se stalo, že Chile je prakticky jedinou zemí na světě, kde ušlechtilé odrůdy nejsou roubovány na americké podnože, ale všechny jsou pravokořenné. Od zavlečení révokazové nákazy zachránila Chile jeho poloha a špatná přístupnost území. Na západní straně ji chrání Tichý oceán, na východě velehorské pásmo And, na jihu a severu jsou území pro pěstování révy naprosto nevhodné. Zda je pro víno lepší, když pochází z pravokořenné révy, o tom se přou bezvýsledně vinaři již dlouhou dobu. Jedno je však jisté - pravokořenná réva má značně delší životnost, výjimkou nejsou ani keře sto let staré. Až do poloviny minulého století žili chilští vinaři poklidnými životem. Udržovaly se tradiční metody výroby vína a víno se prodávalo jen na tamějším trhu. Změna nastala, když do Chile zamířila španělská firma Torres a stejně jako ve Španělsku způsobila převrat v místním vinařství. Začala zakládat nové vinice a při výrobě vína používat nejmodernější metody vinifikace. Brzo slavila velké úspěchy a jejího příkladu následovaly další světové firmy např. Lafite Rothschild, Pernod Ricard, Mouton Rotshschild, Concha y Toro a Mondavi.O pozdější rozšíření chilských vinic se zasloužili v 19. století přistěhovalci z Evropy.
Apelační systém není v Chile zaveden, ale na etiketách renomovaných firem je vždy uvedena oblast původu. Většinou se vyrábějí čistě odrůdová vína, jenž jsou rozdělena do čtyř kategorií, dle španělského vzoru:
- Reserva - musí ležet nejméně 6 měsíců v barikových sudech
- Gran reserva - musí ležet v barikových sudech mimimálně 12 měsíců
- Gran reserva výběrová vína - ve speciálních atypických lahvích, které leží v barikových sudech 15 i více měsíců.
Díky velmi příznivým klimatickým podmínkám mají chilská vína daleko silnější příchuť po ovoci než vína francouzská, jsou také měkčí. Podnebí Chile je ovlivněno na jedné straně Tichým oceánem a na druhé straně pohořím And. S horkým a suchým klimatem na severu kontrastuje chladnější a na srážky bohatší klima na jihu.Nejrozšířenější odrůdou vinné révy v Chile byl až donedávna País, dnes je nerozšířenější pěstovanou odrůdou Cabernet Sauvignon. Chilský Cabernet Sauvignon charakterizuje jemná kyselinka, příchuť máty, černého rybízu, oliv a kouře. K dalším často se vyskytujícím odrůdám patří např. Merlot, Carménère, Zinfandel, Syrah nebo Petite Sirah. Typickými bílými odrůdami jsou Sauvignon blanc (většinou se však jedná o Sauvignon vert), Sémillon a Chardonnay.
Chile se dělí na tří základní vinařské oblasti: severní, centrální a jižní. Nejlepší vína lze nalézt v centrální části Chile v oblastech Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó Valley, Maule Valley a dále v severnější oblasti Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca.
- vinařská oblast Coquimbo - zahrnuje oblasti Elqui Valley a Limarí Valley. Elqui je nejsevernější a nejvýše položená chilská oblast, která leží na jih od pouště Atacama a tvoří severní hranici vinařských oblastí Chile. Vinařská oblast se nachází 500 km od Santiaga a je proslulá svěžími a jemně kořeněnýni víny. Má velmi dobré klimatické podmínky pro pěstování vinné révy, půda je zde bohatá na živiny se schopností zadržovat vodu z ranních mlh. Na vinicích v této oblasti se pěstují především odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay a Carmenere a Syrah. Oblast Elqui Valley je navíc jednou z nejkrásnějších přírodních krás Chile.Limarí Valley (Limarí & Choapa Valley) je oblast, kterou ovlivňuje vítr z oceánu vanoucí do vnitrozemí. Ten ochlazuje zdejší jinak teplé a suché podnebí. V oblasti se nejvíce pěstují plná vína jako Syrah, Chardonnay a Cabernet Sauvignon.
- vinařská oblast Aconcagua - se nachází 100 km severně od Santiaga, kde řeka Aconcagua protéká centrálním údolím hor až do Tichého oceánu. Nejvyšší hora Aconcagua (6.962 m n/m) dominuje tomuto regionu a nabízí ideální klimatické podmínky pro pěstování vinné révy, s horkými dny a chladnými, vlhkými nocemi. Půda v této oblasti je písečná a kamenitá, plná sedimentů bohatých na minerály. Oblast je zasvěcena především červeným odrůdám. Historie výroby vína sahá až do roku 1870, nejrozšířenější odrůdy jsou Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc, Syrah (Viña Errazuriz).
- nejchladnější oblast Casablanca Valley - nachází se mezi Andami a pobřežním Tichého oceánu. Leží asi 60 kilometrů od Santiaga. Sousedství moře ovlivňuje klima v této oblasti, podnebí je vlhké vlivem ranních mlh. Půdy jsou přirozeně velmi bohaté na minerály i dostatek vody z tajícího sněhu v Andách. Tyto podmínky jsou ideální pro pěstování bílých pomalu zrajících odrůd, jako je Chardonnay. Dalšími odrůdami v oblasti Casablanca Valley jsou Sauvignon Blanc, Pinot Noir a Merlot. Pěstuje se zde i Ryzlink rýnský, který je jinak na chilských vinicích vzácný.
- nové vinice San Antonio Valley - v blízkosti přístavního města San Antonio, na dosah oceánu, nalezneme nejnovější vinařskou oblast Chile: El Valle de San Antonio, která je rozdělena na tři viniční tratě - Leyda, Lo Abarca, Rosario. Oblast je poměrně nehostinná, s nedostatkem vody, nízkými teplotami a poměrně tenkou vrstvou půdy. V oblasti je nejvíce rozšířen Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Noir a Syrah s vyšší kyselinkou. Prvními vinicemi v oblasti San Antonio byly Matetic, Garcés Silva a Casa Marin.
- největší vinařská oblast Central Valley - se nachází v blízkosti hlavního města Santiaga a je nejstarší oblastí v historii chilského vinařství.
- prominentní vinařská oblast Maipo Valley Oblast se dále dělí na oblasti Alto Maipo, Middle Maipo, a Coastal Maipo. Z této oblasti se vyváží nejvíce vín a místní vinice zásobují vínem i hlavní město. Maipo Valley je domovem velkých tradičních vinařství, jako jsou Concha y Toro, Santa Rita, Cousiño, Tarapaca, Carmen, Baron de Rothschild. Klima vinařské oblasti Maipo Valley je poměrně stabilní, s horkými a suchými léty, mírnými a krátkými zimami. Maipo Valley se nachází mezi pohořím And a pobřežím, půda je dobře propustná a bohatá na minerály. Oblast je předurčena pro pěstování kvalitních červených vín jako jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenere, Syrah, Cabernet Franc a Malbec. Vína jsou ideální pro dlouhodobé zrání v sudech. Z bílých vín jsou zastoupeny odrůdy Chardonnay, Sauvignon Blanc a Semillon.
- Rapel Valley (Cachapoal a Colchagua Valley) - je nejprestižnější vinařskou oblastí v Chile. Oblast se dělí na dvě podoblasti: Cachapoal na severu a Colchagua na jihu. Cachapoal má tři okrsky: Rancagua, okolí Peumo a Cachapoal Alto. V oblasti se pěstují především francouzské odrůdy Cabernet Sauvignon, Carmenere, Malbec a Syrah.
- oblast Curicó Valley má vnitrozemský charakter a je třetí největší produkční oblastí v Chile. I zde se nejvíce produkují červená vína.
- v regionu Maule Valley se nachází největší chilská viniční oblast. Původní vinice lemující údolí a malí pěstitelé stále používající tradiční metody i původní odrůdy. Zároveň zde však najdeme nově vysazené vinice převážně s odrůdou Cabernet Sauvignon.
- vinařský jižní region Chile - Itata Valley je nejstarší vinařský region s tradicí starou 450 let, kdy Španělé přivezli do přístavu Concepción první vinnou révu. Tradiční odrůdy Muscat of Alexandria, País, Cinsault, Carignan a Semillón zde můžeme v malé míře stále najít. Bío Bío Valley & Malleco Valley jsou jižní oblasti pro pěstování vinné révy s těžkými klimatickými podmínkami. K pěstovaným odrůdám patří Sauvignon Blanc, Chardonnay a Pinot Noir. Osorno je velmi experimentální podoblast dále na jihu, s opravdu extrémními klimatickými podmínkami.
Kromě odrůd pro klasické víno se v Chile pěstují muškátové odrůdy pro výrobu národního nápoje „pisco“, což je hroznový destilát, který se dochucuje šťávou z limetek a cukrem. Jinak je přicukřování moštů zakázáno.