Bílé tiché víno vyrobené z hroznů vinné révy odrůdy 100% Chardonnay vypěstovaných na vinicích francouzské vinařské oblasti Bourgogne - Cotes de Beaune 1er cru - Puligny Montrachet - suché.
Puligny hraničí na severní straně právě s Meursaultem, na jihu se Chassagne, a na západ od něj míří vinohrady k St.-Aubin. Odhlédneme-li od fenomenálních vinic Montrachetu, jsou jeho největší ozdobou právě ta 1er Cru, která na něj navazují – nepatrný vinohrad Les Demoiselles (0,60 ha), Le Cailleret, kde se v malém množství pěstuje i pro Puligny velmi netypický Pinot (Jean Chartron), dále Les Pucelles, Clavaillon, Les Folatieres, Les Combettes, Les Perrieres, Referts a Champ Canet. Ostatní 1er Cru směrem k Blagny stojí silou i komplexitou o stupínek níže, než tyto citované.
Vinohrady kategorie village představují směsici vynikajících, velmi dobrých i relativně obyčejných vín. Sestupují totiž až k samotné vesnici, kde je půda už příliš bohatá a hladina spodní vody příliš vysoká (kvůli ní není v Puligny zdaleka tolik klasických sklepů jako jinde v Burgundsku). Nejatraktivnější vína pocházejí z vinic Les Nosroyes a Les Champs.
Vedle chuťové šíře a celkové bohatosti udivují velká vína z Puligny strukturou a nevídaným potenciálem. A také obdivuhodnou, odzbrojující, ryzí čistotou.
Alergeny: Stejně jako všechna vína, může obsahovat Oxid siřičitý (SO2), siřičitany a stopy vajec.
Thierry Matrot, jehož rodina sídlí v Meursault už po tři generace, dělá vína klasická a velmi čistá. V prvních letech jsou velmi diskrétní a svoji nádhernou komplexitu odhalí až po několika letech zrání, dvacet let je ideální doba.
V dnešní době, kdy je v módě především styl mladých svěžích vín, na první pohled možná nepatří mezi nejvyhledávanější vinaře. Jeho vína však nechybí na vinných kartách nejlepších restaurací a ve sklepech degustátorů jakými jsou Robert Parker,
Jancis Robinson, Stephan Tanzer nebo Allen Meadows Thierry Matrot není zastáncem nových dubových sudů. Je to jedna ze základních charakteristik jeho vín. On sám je používá jen v malém množství a spíše z prozaického důvodu,
každoročně je třeba sudy částečně obnovovat. „Jsou-li sudy dobře udržované, zůstávají živé a stále poskytují vínu potřebný kontakt se vzduchem. Přitom ale nezasahují do charakteru ročníku. Nové sudy zanechají stopu ve všech vínech.
Je třeba si uvědomit, že vypálení sudů není vždy rovnoměrné a ve finále je sud příliš osobitý. Pro milovníky vín začátečníky nový sud rovná se kvalita. Aroma je patrné od počátku. Ale nové dřevo stírá mezi víny rozdíly. Dělá je uniformními.
Musím přiznat, že mám dost všech těch vůní máslové briošky v burgundských vínech. Myslím, že víno má dynamicky podporovat pokrm, proto se snažím hledat ve vínech čisté a ničím nefiltrované terroir."
V diskuzi nejsou žádné příspěvky.