Kategorie
Dios Vinotéka,víno (https://vinoteka.dios.cz/)

Kanada

Kanadská whisky má něco málo společného s americkou whiskey. Výroby whisky se do Kanady dostala podobně jako do USA s vlnou přistěhovalců z Anglie a Irska. Používají se také podobné suroviny - kukuřice (minimálně 50%), oves, žito, pšenice. Dříve byla vyráběna převážně ze žita a hovořilo se o žitné. V Kanadě není ani zákon, který by určoval, přesná pravidla na výrobu whisky. Stanoveno je pouze, že musí být vypálena v Kanadě a mít aroma, chuť a charakter, který je obecně připisován kanadské whisky.

Určit přesně dobu, kdy se v které zemi začala whisky vyrábět, je velmi těžké, spíše je možné odhadovat. Určitým vodítkem mohou být záznamy o udělených licencích, takto se ale dozvíme pouze o legální výrobě whisky. Vzhledem k velkému množství Skotů, kteří přišli do Kanady, není nijak udivující, že i zde se snažili vyrábět nápoj co nejvíce podobný jim známé whisky. Mimo jiné díky tomu, že whisky bylo možné vyrábět z přebytků obilí a dokonce výhodnější, než ho skladovat, není divu, že výroba whisky se tak rychle rozšířila. Oproti obilí se whisky stárnutím nekazí, spíše naopak. Časem zavedená vysoká daň, ale způsobila zánik malých palíren (zprvu cca 30% - šest pencí na galon whisky, až po vládní daň 83% na každou láhev whisky).

V knize Canadian Whisky píše Wiliam Rannie, že ve 40. letech 19. století bylo v Kanadě okolo 200 palíren. Od počátku prohibice ve Spojených státech přes konjunkturu po druhé světové válce až do poklidných sedmdesátých let se zdálo, že svět je zahlcen kanadskou whisky. Aby se uspokojila zvyšující se poptávka, stavěly se nové a vysoce výkonné palírny vybavené nejmodernějším zařízením. Vypadalo to, že kanadskou whisky nemůže nic ohrozit. Pak však začala poptávka po lihovinách na celém světě prudce klesat a v Kanadě krachovala jedna palírna za druhou. Kolem roku 1957 byly funkční pouze tři a dnes jich je okolo deseti, z toho však většina vyrábí i jiný alkohol, než jen whisky.

I Kanadu zasáhla prohibice (mnoho lidí se domnívá, že se týkala pouze Spojených států). Během první světové války vyhlásila prohibici také řada kanadských provincií, ale v celostátním měřítku trvala pouze od března 1918 do listopadu následujícího roku. Ukázala se naštěstí jako nefunkční, neprosaditelná a nepopulární (avšak ve Spojených státech si z toho nevzali žádné poučení). Prohibice ve Spojených Státech znamenala velké zvýšení výroby kanadské whisky, která se pašovala do USA.

Kanadská whisky je souhrný název pro všechny druhy whisky, které jsou vyrobeny v Kanadě a dodržují pravidlo, že v základním destilátu je více než 50 % kukuřice, teprve pak ostatní obilí, jako oves, žito a pšenice. Její výroba se rozšířila na počátku 20. století díky anglickým, irským a skotským přistěhovalcům. Hned po destilaci je řezána s grain whisky. To je rozdíl, který odlišuje kanadskou whisky od ostatních. Zrání je předepsáno na 4 roky.

Cena od - do
Řadit dle: názvu ceny
bez fotky

Whisky Signal Hill Canadian Founders 56.3%0.70l

742,15 Kč
898,00 Kč s DPH
 
  
-13%
Signal Hill Canadian finest blended Canadian whisky 40% vol.     0.70 l

Signal Hill Canadian finest blended Canadian whisky 40% vol. 0.70 l

Pro výrobu whisky Signal Hill je používán kukuřičný a sladový destilát. Je stařena ve třech typech s...

574,38 Kč
695,00 Kč s DPH
 
  
-38%
Seagram´s „ VO ” finest blended Canadian whisky 40% vol.     0.70 l

Seagram´s „ VO ” finest blended Canadian whisky 40% vol. 0.70 l

Kanadská whisky Seagram´s VO je vyráběná v palírně Gimli. Whisky je vyráběna již od roku 1904 a zraj...

243,80 Kč
295,00 Kč s DPH
 
  
-3%
Pike Creek 1040 old Canadian whisky 42% vol.   0.70 l

Pike Creek 1040 old Canadian whisky 42% vol. 0.70 l

špičková kanadská whisky, která se zpracovává až do dokončovacího období v rumových sudech (dříve P...

800,83 Kč
969,00 Kč s DPH
 
  
-37%
Glen Breton „ Rare ” aged 10 years Canadian single malt whisky 40% vol.    0.70l

Glen Breton „ Rare ” aged 10 years Canadian single malt whisky 40% vol. 0.70l

Barva: Bledě zlatá. Aroma: Sladká vůně vřesového medu, zemitý proužek kouře. Tělo: lehké až střední...

619,01 Kč
749,00 Kč s DPH
 
  
-29%
Glen Breton „ Ice wine barrel ” aged 10 years Canadian single malt whisky 40% vol.   0.70 l

Glen Breton „ Ice wine barrel ” aged 10 years Canadian single malt whisky 40% vol. 0.70 l

Kanadská whisky Glen Breton se vyrábí v palírně Glenora . Jedná se o whisky velmi mladou - palírna b...

825,62 Kč
999,00 Kč s DPH
 
  
-33%
Glen Breton „ Battle of the Glen ” aged 15 years Canadian single malt whisky 43% vol.    0.70 l

Glen Breton „ Battle of the Glen ” aged 15 years Canadian single malt whisky 43% vol. 0.70 l

Kanadská whisky Glen Breton se vyrábí v palírně Glenora . Jedná se o whisky velmi mladou - palírna b...

825,62 Kč
999,00 Kč s DPH
 
  
Crown Royal „ XO ” premium Canadian whisky 40% vol.  0.75 l

Crown Royal „ XO ” premium Canadian whisky 40% vol. 0.75 l

Blend více než 50 stařených kanadských whisky v ex-cognac sudech. Edice pro rok 2014 Crown Royal whi...

1 568,60 Kč
1 898,01 Kč s DPH
 
  
Crown Royal „ Northern Harvest Rye ” Canadian whisky 45% vol.  1.00 l

Crown Royal „ Northern Harvest Rye ” Canadian whisky 45% vol. 1.00 l

Crown Royal Northern Harvest je vyrobena z 90% žita. Jemně pikantní s měkkým pepřem, vanilkou a kar...

4 543,80 Kč
5 498,00 Kč s DPH
 
  
Crown Royal  Canadian blended whisky  40% vol. 1.00 l

Crown Royal Canadian blended whisky 40% vol. 1.00 l

Crown Royal je smíšená kanadská whisky, obsahující 40% alkoholu. Značka je ve vlastnictví společnos...

822,31 Kč
995,00 Kč s DPH
 
  
Canadian Mist blended Canadian whisky 40% vol.  1.00 l

Canadian Mist blended Canadian whisky 40% vol. 1.00 l

Palírna Canadian Mist byla založena v roce 1967 společností Barton Brands a pálí se v ní jen whisky....

494,21 Kč
597,99 Kč s DPH
 
  
Canadian Club „ Small batch classic ” aged 12 years Canadian whisky 40% vol.   1.00 l

Canadian Club „ Small batch classic ” aged 12 years Canadian whisky 40% vol. 1.00 l

Canadian Club Classic je již přes 140 let jednou z po celém světě nejoblíbenějších kanadských whisky...

742,15 Kč
898,00 Kč s DPH
 
  
-28%
Canadian Club „ Barrel blended ” aged 6 years Canadian whisky 40% vol.    0.70 l

Canadian Club „ Barrel blended ” aged 6 years Canadian whisky 40% vol. 0.70 l

Canadian Club je unikátní svou charakteristickou jemností a delikátností. Za svou sametovou chuť a v...

296,69 Kč
358,99 Kč s DPH
 
  
-20%
Canadian Club „ Barrel blended ” aged 6 years Canadian whisky 40% vol.    0.375l

Canadian Club „ Barrel blended ” aged 6 years Canadian whisky 40% vol. 0.375l

Canadian Club je unikátní svou charakteristickou jemností a delikátností. Za svou sametovou chuť a v...

164,46 Kč
199,00 Kč s DPH
 
  
-14%
Canadian Club aged 12 years Canadian whisky  40% vol.  0.70 l

Canadian Club aged 12 years Canadian whisky 40% vol. 0.70 l

Míchaná kanadská whisky zraje 12 let v dubových sudech. Jemná whisky s náznakem koření a vanilky. Ně...

495,04 Kč
599,00 Kč s DPH
 
  
Zobrazeno 15 položek z 19.
 
Vaše příspěvky
Robt
Onlyfans Pornstars Tools To Help You Manage Your Daily Lifethe One Onlyfans Pornstars Trick That Every Person Should Learn Onlyfans Pornstars

Justin
5 Clarifications On Only Fans Pornstars video

NOZUT7xFrX
Oz4JbVmPr
You've really helped me unsndrtaed the issues. Thanks.

  Nahoru