Vinařská oblast a klimatické podmínky jsou zde ovlivněny jak Alpami. Nejvýchodnější vinařská oblast Itálie sousedí s Rakouskem a Slovinskem je současně nejmenší italskou vinařskou oblastí s 18 tisíci ha vinic. Friuli-Venezia Giulia je přímořskou oblastí, která se nachází v severovýchodní části Itálie. Jeho území je na jihu u pobřeží nížinné, na severu jsou Alpy dosahující nadmořské výšky až 3 000 metrů. V regionu o velikosti 7 800 km2 dnes žije 1,2 milionu obyvatel. Oblast Friuli je vyhlášená nejenom díky rozvinutému vinařskému průmyslu, ale na své si přijdou i milovníci historie a kultury. Zdejší region má zcela jiné vzezření než ostatní italské vinařské regiony. V tomto regionu se produkují převážně vína bílá, ale taktéž uznávaná jsou vína červená. Vinná réva se zde pěstovala před příchodem Keltů.
V minulosti však lidé z Friuli velmi často emigrovali, zejména v období od počátku 19. století až do roku 1970. Odhaduje se, že v průběhu posledních 100 let emigrovalo z Friuli téměř 1 milion lidí. Dnes se odhaduje, že zhruba 130 000 „Friulanů“ žije v zahraničí. Friuli je vyhlášené nejenom díky rozvinutému vinařskému průmyslu, ale na své si přijdou i milovníci historie a kultury, protože města jako Terst, Udine nebo Gorizia nabízejí krásné procházky po stopách dějin této oblasti.
Friuli – Venezia Giulia má své jedinečné kouzlo. Její atmosféra a vzezření se naprosto odlišuje od ostatních italských regionů. Je to mimo jiné proto, že se zde snoubí vlivy různých, často neitalských kultur. Například habsburské nebo dokonce keltské. Díky tomu, že se v tomto regionu překrývá více kultur, v dnešní době ta italská a slovinská, projevuje se to i rozmanitostí v gastronomii.
V oblasti se produkují převážně bílá vína, která se těší dobré reputaci, zejména z oblastí Collio a Colli Orientali del Friuli. Vyhlášenou specialitou jsou i červená vína jako Refosco, Terrano a místní kuriozity Schioppettino, Pignolo a Tazzelenghe. Vinařské oblasti zahrnují Grave del Friuli, Fruili Latiana, Friuli Annia, Friuli Aquileia, Colli Orientali del Friuli, Collio Goriziano, Isonzo, Carso. Pět DOC zón rozkládajících se v nížině poblíž Jaderského moře - Annia, Aquileia, Grave, Isonzo a Latisana - si přidalo do názvu Friuli, za účelem zdůraznění regionální identity. Friulská vína nabízejí především svěží bílá vína, z odrůd Pinot Grigio, Pinot Bianco, Ribolla Gialla, Sauvignon Blanc, Chardonnay a další. Vinice malé přímořské oblasti, Friuli-Venezia Giulia se nachází na severovýchodě Itálie a jsou rozděleny do devíti podoblastí DOC. Nejznámnější pro vína z Friuli jsou - Collio Coriziano,Colli Orientali del Friuli a Friuli Isonzo.
Asi nejpůsobivější částí Friuli je oblast Collio. Nádherná, mírně zvlněná krajina, v níž se střídají terasovité vinice, ovocné sady, pole a lesy - zkrátka a dobře je to model rozmanitosti. Táhne se po délce dvaceti kilometrů a její nejširší část měří necelé čtyři, nicméně rozloha jejích vinic prvotřídní bonity činí 1500 hektarů. Klimatické podmínky jsou ovlivněny jak Alpami, tak Jaderským mořem. Produkují se tu převážně bílá vína (80%), která se těší velké reputaci nejen v Itálii, ale i v zahraničí díky tomu, čemu se říká jedním slůvkem - terroir.Terroir je mnohdy mylně vyložený, nevysvětlitelný a často nesprávně pochopený výraz. Jedná se o magické, avšak těžko přeložitelné slůvko, které má své kořeny ve francouzském terre, což znamená země či půda. Vyjadřuje nejen polohu a vliv půdních podmínek na kvalitu vína, ale také bere v potaz i další faktory jako jsou specifická mikroklimata, odrůdová skladba, tradice, historie a konečně isavoir-faire vinaře. Collio (Collio Goriziano) nese podle italského zákona od roku 1968 označení původu D.O.C. (Denominazione di Origine Controllata), do které náleží 19 vín - 17 odrůdových plus bílé ačervené cuvées vzniklé scelením dvou nebo více kultivarů, které nesou název Collio Bianco a Collio Rosso