Tradiční italská pálenka z hroznů ( matolin ) vinné révy odrůdy Teroldego, Chardonnay a Tramín vypěstovaných na vinicích vinařské oblasti Trentino - stařená
Fermentace vinných výlisků je denně monitorována, aby nedošlo k překročení teploty 24 °C. Tento proces je následován destilací. Destilerie Bertagnolli používá 6 parních nespojených destilačních zařízení obsahujících vodní lázeň, která mají kapacitu minimálně 10 hl.
Grappa Koralis zraje minimálně 24 měsíců v malých francouzských dubových sudech ze dřeva z oblastí Limousine, Troncais a Allier, které mají kapacitu 220 litrů. Vyznačuje se přírodní zlatohnědou barvou. Její jemné aroma odkazuje na hrozny, ze kterých je vyrobena.
Grappa Koralis získala na „ISW Mundus Vini"" ocenění Grappa roku 2008 v konkurenci 600 destilátů
Charakteristika:
barva: jantarově žlutá
vůně: charakteristická zráním v dubových sudech, vanilková, vonná, vytrvalá
chuť: sametová, jemná, s příjemnou vanilkovou chutí
Teplota servírování: 16°,během léta se doporučuje ještě nižší teplota
Grappa Trentina je jedním z nejstarších destilátů Itálie.Je to výrobek, který je více než jakýkoli jiný synonymem ryzosti, úplnosti a identity kraje.Vzniká destilací čerstvých a křehkých výlisků nejlepšího hroznového vína. Zvláštností je použitý destilační systém, metoda ""Tullio Zadra"",
přerušovaná metoda v horké lázni, která umožňuje získat grappu jemné chuti a elegantní vůně.Lihovarníci jsou reprezentováni organizací Istituto Tutela Grappa del Trentino, která sdružuje hlavní výrobní závody. Prezidentem této instituce je Beppe Bertagnolli. Tato organizace zaručuje, že
byla grappa vyrobena z trentinského vína a že byly provedeny prověrky jak po chemické stránce, tak po stránce charakteristických vlastností.Přísná a jedinečná praxe v Itálii, záruka dokonalosti. Výroba lahví Trentino Grappa je omezená, což ji činí ještě vzácnější a vyhledávanější.
Několik významných dat vývoje lihovaru, který jako první v Evropě zavedl řízení procesů - destilace a vodní lázně počítačem.
1949 : Franco a Mario Bertagnolli zakoupili destilační kolonu vyvinutou mistrem Tulliem Zadrou z nedalekého Trentina, který při její výrobě využil starých kotlů. Zařízení, důležité pro odvod a koncentraci par, umožňuje ještě dnes ponechat původní chuť a vůni vinných výlisků díky mírnému procesu zahřívání.
1951: inovace výrobního procesu jejímž cílem bylo zaručit z celého množství vinných výlisků organoleptické vlastnosti nezbytné k dosažení produktu bohatého na aroma. Byl zaveden důmyslný systém, kdy do kotle je vloženo mechanické rameno zajišťující nepřetržité míchání a lepší destilaci.
1952: v roce 1952 byl dosavadní způsob destilace v olejové lázni nahrazen destilací v páře.V roce 1960 vznikl první návrh na automatické plnění hroznů do kotlů.
Osmdesátá léta přinášejí absolutní obrat v procesu destilace a to díky účinnému systému kontroly průtoku vody. Na základě vědeckého výzkumu byl vypracován nový model procesu chlazení destilačních kolon, přičemž se podařilo zcela minimalizovat procento lidské chyby v různých fázích výrobního procesu.
S příchodem ´90 let dochází k průlomu technologie: Lihovar G.Bertagnolli zavádí počítačem řízenou destilaci ve vodní lázni v alembiku. Sofistikované čtení, sledování teploty a času destilačního procesu eliminuje chyby způsobené lidským faktorem.
Dnes podnik řídí Livie a Beppe Bertagnolli , kteří převzali otěže řízení společnosti v roce 1989. Livia je viceprezidentem asociace Ženy Grappy. Beppe je prezidentem Institutu péče o grappu v Trentinu a váženým poradcem Národního institutu pro grappu.
V diskuzi nejsou žádné příspěvky.